PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Úsměváci jsou pašáci

Časopis folklor 5/04
S trochou nostalgie jsem se začetla do připomínky 40. výročí souboru Úsměv z Horní Břízy. Připomněla mi totiž pár pěkných roků spolupráce s tímto dnes už mezinárodně populárním souborem, který rozdával všude (a doufám, že stále rozdává) smích, radost a optimismus, i když někdy s kritickým podtextem. Připomněla mi období, kdy jako pracovnice tanečního oddělení Ústředního domu lidové tvořivosti jsem znala důvěrně všechny tehdejší české a moravské soubory. Bylo to prostřednictvím seminářů, nespočetných instruktáží, osobní pomoci.
Spolupráce s Úsměvem byla ještě užší. Především v období, kdy soubor začínal. Vzpomínám si, jak jsme se Zdeňkem Bláhou sedali u klavíru, diskutovali, dohadovali se, zkoušeli, až vznikla ona pověstná Kajda, která znamenala první krok tohoto souboru mezi tzv. špičky. Zdeněk dostal hlavní cenu za hudbu, já za choreografii na tehdejším celostátním festivalu v Popradu.
Potom už šli Úsměváci svou vlastní cestou a úspěšně bořili mýty, že taneční technika zachrání vše. Přicházeli s desítkami neotřelých nápadů podepřených výbornou interpretací tanečníků - herců (nebo spíše obráceně) a vynikajících muzikantů a konečně dokázali velmi pohotově využít režijních podnětů Vaška Bárty.
Soubor Úsměv ukázal tak jednu z cest, která je v činnosti našich folklorních souborů nezanedbatelná. A já mu přeji, aby současná šťastná konstelace muzikantů, choreografů, interpretů pokračovala i v dalších desítkách let.

Eva Rejšková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:43 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA