PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vyznání Václava Horčičky

Časopis Folklor 4/04
S živým folklorem jsem se poprvé zkontaktoval v raném dětství o prázdninách ve Velence, kde bratranec O. Kusovský vedl folklorní soubor Mladá vesnice. Asi ve třinácti jsem už byl členem jeho taneční složky. Vzpomínám na romantické jízdy na kole na zkoušky, na jízdy na vystoupení s nákladní Pragou V3S i třeba na spaní na seně při některých pozdních návratech. Hluboký dojem ve mně zanechala setkání při Barborkách v Kersku, kam jezdili Vycpálkovci, Blaťan a Jarošovci. Tady jsem se poprvé setkal i s prof. Vycpálkem a s ostatními poslouchal jeho kouzelná vyprávění. V této době jsem se seznámil E. a R. Rejškovými, K. Krasnickým, V. Krůtou a mnoha dalšími vynikajícími lidmi.
V těch letech jsem byl i já, podobně jako desítky dalších, okouzlen společným spartakiádním vystoupením folklorních souborů v Praze.
Dalším obdobím mé folklorní činnosti byl nejprve soubor Technik při Fakultě stavební ČVUT v Praze, v němž nás D. Olešovská učila nejen folklorní tance, ale i základy baletu, akrobacie a tance moderní. Pak jsem prožil šťastných sedm let u Nejedlovců, kde jsme tancovali jako studenti pod vedením J. Novenka a M. Moravcové folklor od Aše až po Košice. To byla největší studnice poznání. Svoji aktivní taneční činnost jsem ukončil v souboru Chorea Bohemica. Osobnost A. Skálové dávala tanečnímu projevu něco zcela nového, něco, na co si musel člověk i tělo zvyknout. Rád vzpomínám na vánoční koncerty a stylová vystoupení na hradních nádvořích, kde nádherná muzika J. Krčka umocňovala atmosféru prostředí. Na tomto místě se musím zmínit o tom, že s V. Krůtou jsme v Chorei už byli rovnocenní taneční partneři.
Potom zvítězila práce, která mi byla též koníčkem. Přesto jsem folkloru neunikl a se sestrou jsme vedli školní folklorní soubor v Lysé nad Labem. Pak nastala z pracovních důvodů folklorní přestávka.
A nyní jsem v tom zase až po uši... Na tomto místě se však musím vrátit k O. Kusovskému, který byl neúnavný organizátor souborového života. Vedl postupně soubory ve
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA