PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zpěváčci 2004 - pohled předsedy poroty

Časopis Folklor 4/04
Desátý ročník Celostátní přehlídky dětských zpěváků lidových písní byl opět skvostný. Měl jsem to štěstí, že jsem se přesvědčil za svůj život, věnovaný převážně lidovému umění, na nejrůznějších soutěžích a přehlídkách dětského zpívání, že zpěvy dětí vždy potěší a v mnohých případech dokonce uvádějí v úžas a obdiv. Potěšitelné je to, že se ukazuje, že stačí, aby rodiče, prarodiče, učitelé či moudří vedoucí dětských kolektivů si našli pro děti čas, poradí jim, usměrní je třeba tím, že jim najdou písně, které jsou dětem blízké, opěvují dětský svět nebo jejich sny, tužby a že najdou pro děti podnět, příležitost a nadchnou je pro zpívání.
Obohatí tak tyto děti o to, že píseň jim zkrášlí jejich život a že potěší i jejich posluchače. Píseň totiž povzbuzuje zdravé sebevědomí, bystří mysl, lahodí uchu i srdci, připoutá i ty nejmenší rytmem, vtipem, dějem i žertem.
Za ty dva květnové dny jsme u celkem šedesáti zpěváčků, kteří postoupili ze všech koutů České republiky, slyšeli překrásné a vzácné lidové písně v podání čarovných dětských hlásků. Soutěž výborně doprovázely a také koncertovaly tři lidové hudby: Cimbálová muzika Vojtek z Ostravy - Poruby, Cimbálová muzika Cifra z Uherského Hradiště a česká lidová kapela, sestavená a vedená Zdeňkem Vejvodou. Lze říci, že už teď se těším na říjnový slavnostní společný koncert českých, moravských i slezských Zpěváčků a slovenských Sláviků v Praze.
Za toto vše třeba vysoce ocenit Folklorní sdružení České republiky jako vynikajícího iniciátora a garanta těch vzácných akcí a poděkovat jeho představitelům a organizátorům.

Jaroslav Jurášek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA