PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Dvakrát z redakční pošty...

Časopis Folklor 4/04
Dopis I.
Vážený pane Synku, mám pocit, že tak rok se s rokem sešel a mně nad novým vydáním časopisu Folklor napadá stále totéž: opravdu není možné zkrátit redakční přípravu?
Z lanškrounského Tisku jsem číslo 3 dostala právě dnes 1. června. Jsou-li na tom někteří aktivní čtenáři podobně, pak mají smůlu, chtějí-li přispět do dalšího - červencového vydání. Uzávěrku prostě o týden prošvihli. V Hradci máme právě plné ruce příprav s víkendovým festivalem se spřátelenými Pardubicemi, a asi proto s Vámi nějak nesdílím tu Vaši březnovou náladu. Ani zprávičky o masopustních a velikonočních zvycích a obchůzkách mě příliš nenadchly, snad mi jen připomněly společnou obchůzku v Třebechovicích s maskovaným ředitelem filharmonie a zástupcem hejtmana nebo náš zimní úspěch, kdy soubory Červánek a Dupák spolu s mladými divadelníky dokonce představily masopustní pásmo uprostřed zasedání váženého, spíše sportovně naladěného zastupitelstva a konečně snad nalomily ledy nezájmu o návrat lidových tradic. Ale proč o tom teď uprostřed zeleně psát a nebo číst? Pozvánka na Jízdu králů v Kunovicích (str. 208) se také poněkud minula účinkem, i další zprávy z regionů typu "v sobotu 17. ledna" nebo "bude se konat 3.dubna" připomínají dnes víc příběhy ze záhrobí. Náš Červánek oslaví 18. září 25. narozeniny - možná stihneme zavzpomínat předem, aby se případní zájemci stihli přijet podívat, nebo věnujeme starším souborákům naše vzpomínání jako dárek k Vánocům... Není to vše na škodu věci?
Doufám, že v reálu Vás už ta březnová nálada opustila a přeji Vám hezké folklorní léto!

Ivana Musílková

Dopis II
Každým rokem vydává Folklorní sdružení ČR Kalendář folklorních akcí. V tomto vydání je u každého hesla je uvedena kontaktní osoba a telefonní číslo. Díky za to!
Ale i další vydávají podobné tituly. U mnohých z nich však nelze v žádném případě říkat DÍKY!
A proč?
Tak například u vinařských slavností a koštů vína je pouze uvedeno datum konání a místo, kde se zmíněná akce koná. Teď nastává to "a proč?".
Obcí se jménem Moravany je v České republice 5, Bukovan 6, Milotic 5, Křepic 3 a Babic je v té naší malé republice dokonce 16! To si vydavatelé zmíněných titulů myslí, že budu vyhledávat telefonní čísla 16 Babic, a když se dovolám, vždy se ptát: Dovolal jsem se do Babic, kde se pořádá košt vína 15. února? Tož, a o tom to je!

Josef Kratochvíl

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA