PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Nadpis Tabulky 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Nadpis Tabulky 2
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 2


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Darebné pěsničky Arnošta Kubeši (1905 - 1993)

Časopis Folklor 4/04
Po počáteční pedagogické činnosti - od listopadu 1929 učil jako profesor dějepisu a zeměpisu na 6 školách na Moravě, na 3 školách v Čechách a na 2 školách na Slovensku - stal se v roce 1953 odborným pracovníkem Krajského muzea v tehdejším Gottwaldově, zaměřeným na národopisný výzkum a předmětnou dokumentaci tradičních jevů života lidu na Moravském Valašsku, zejména pro potřeby Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, jehož byl v letech 1960 -1965 ředitelem.
A. Kubeša patřil především k nejvýznamnějším sběratelům lidových písní na Valašsku, které od roku 1935 zapisoval nejčastěji se svým někdejším učitelem hudby na klasickém gymnáziu ve Valašském Meziříčí Janem Nepomukem Poláškem, s nímž zapsal na 5000 lidových písní z celého území Moravského Valašska; ale zapisoval písně i sám. Zatím co J. N. Polášek zapisoval nápěvy písní, A. Kubeša se důsledně věnoval hlavně fonetickému záznamu autentického znění písňových textů jakož i informací o zpěvácích, obyčejích a zvycích ad. Vedle sběratelství byl A. Kubeša též iniciátorem a organizátorem řady významných folklorních akcí - např. již v roce 1933 Dne slovenských a valašských písní a tanců v Košicích, v r. 1939 Valašského večera v sále pražské Lucerny atd.; byl též zakladatelem a vedoucím Valašského krúžku ve Valaškém Meziříčí a spoluzakladatelem obdobných národopisných spolků na Vsetíně a v několika dalších valašských obcích, spolupracoval i s valašskými krúžky v Brně a v Praze, býval aktivním účastníkem národopisných slavností v Rožnově pod Radhoštěm, ve Strážnici atd. Zkrátka a dobře - PhDr. Arnošt Kubeša se celým svým životem a prací zasloužil o zachování a rozvíjení lidových tradic svého rodného valašského regionu tak významnou měrou, že místo jeho posledního odpočinku na Valašském Slavíně v rožnovském muzeu je nejen plně oprávněné, ale i naprosto zasloužené.

Zdeněk Mišurec

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA