PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vyšla knížka horáckých písní

Časopis Folklor 4/04
Známý brněnský folklorista Ing. Josef Hora, který dlouhodobě spolupracuje se soubory ve Žďáru nad Sázavou, vydal vlastním nákladem (za finanční podpory Fondu kraje Vysočina a města Žďár nad Sázavou) publikaci Písničky a popěvky ze severu Horácka. Jak autor uvádí, jedná se o dosud nejobsáhlejší publikaci horáckých písniček. V knize formátu A 4 je shromážděno 360 písní, které byly vybrány především z deseti historických sbírek, počínaje tzv. guberniálním sběrem a sbírkami Sušila a Bartoše. V následném oddílu Z novějších sběrů jsou obsaženy záznamy od dalších 35 sběratelů včetně autora knihy, který přispěl asi 30 zápisy z vlastních sběrů. Kromě písní je v knize uvedeno i přes 50 instrumentálních zápisů tanců. U většiny písní jsou odkazy k variantám (z Horácka i z jiných oblastí), pokud byly zjištěny. V publikaci je jmenována více než stovka různých sbírek, zpěvníků a dalších pramenů, z nichž autor čerpal (ať už pro výběr písní nebo srovnávání), což je samo o sobě úctyhodné dílo.
Po zápisech písní a tanců přináší kniha další užitečné doplňující informace: vysvětlení zkratek, seznam obcí (je jich uvedeno 125), rejstřík sběratelů a písňových druhů a konečně rejstřík písní podle začátků textů. Publikace je zřejmě určena nejen pro odborníky a soubory, ale i pro širší veřejnost. Tomu nasvědčuje jak skutečnost, že některé písně jsou z originálních zápisů transponovány do lépe zpívatelné polohy, tak i zajímavá úvodní stať O hudební stránce lidových písní, v níž se velmi přístupnou formou vysvětluje postupný přechod od starých tónin k nynější absolutní nadvládě durového systému.
Pěkně vypravená knížka (s reprodukcí lidové výšivky na přední straně a autorovým doslovem i mapou Horácka na zadní straně) je významným počinem a lze si jen přát, aby v dohledné době našel autor následovníky i v ostatních částech Horácka - této dosud stále ještě neprávem opomíjené folklorní oblasti.

Pavel Šafařík

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA