PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Písně a tance před branami renesance

Časopis Folklor 4/04
V působivém prostředí kostela Sv. Martina ve zdi na Starém městě pražském vystoupila taneční skupina Chorea Historika pod vedením prof. Evy Kröschlové s hudebním doprovodem Kvintery Hany Blochové a Pavla Poláška s pořadem historických tanců z přelomu středověku a renesance. Jednalo se o tance dvorské, které jsou pro čtenáře Folkloru zajímavé zejména tím, že v určitých případech, zvláště v pozdější době barokní, se stávaly inspirací tanečních kreací širokých lidových vrstev a naopak. Z doby středověku a renesance to byly tance Morisky, zpodobňující boj křesťanů s Maury, v širším smyslu Dobra a Zla, které vídáme jako lidové divadlo, pantomimu, tance, které předvedla Chorea Historika ve variantě začerněných Maurů s rolničkami, či společenské příležitosti (viz články v minulých číslech Folkloru).
Skupina předvedla vesměs dvorské tance rekonstruované z dobových zápisů, ponejvíce francouzské a španělské provenience. Do pořadu zařadila také tanec, který známe z literatury a historických filmů, Tanec Smrti. Tanec z období válek a vypjatého náboženského fundamentalismu, tanec živých s mrtvými, kdy chorovod (životaběh) vede postava Smrti.
Tance vyspělé taneční skupiny nastudovala Eva Kröschlová, profesorka AMU, která již desítky let přináší na naše i zahraniční jeviště rekonstrukce vlastní a přenesené z historických a dvorských tanců v široké paletě různých dob a proveniencí. Její taneční skupina vyniká grácií a temperamentem.
Písně a tance před branami renesance, 31. března 2004 kostel Sv. Martina ve zdi, 19.30 hodin.

Jan Čumpelík

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA