Písně a tance před branami renesance
Časopis Folklor 4/04
V působivém prostředí kostela Sv. Martina ve zdi na Starém městě pražském vystoupila taneční skupina Chorea Historika pod vedením prof. Evy Kröschlové s hudebním doprovodem Kvintery Hany Blochové a Pavla Poláška s pořadem historických tanců z přelomu středověku a renesance. Jednalo se o tance dvorské, které jsou pro čtenáře Folkloru zajímavé zejména tím, že v určitých případech, zvláště v pozdější době barokní, se stávaly inspirací tanečních kreací širokých lidových vrstev a naopak. Z doby středověku a renesance to byly tance Morisky, zpodobňující boj křesťanů s Maury, v širším smyslu Dobra a Zla, které vídáme jako lidové divadlo, pantomimu, tance, které předvedla Chorea Historika ve variantě začerněných Maurů s rolničkami, či společenské příležitosti (viz články v minulých číslech Folkloru).
Skupina předvedla vesměs dvorské tance rekonstruované z dobových zápisů, ponejvíce francouzské a španělské provenience. Do pořadu zařadila také tanec, který známe z literatury a historických filmů, Tanec Smrti. Tanec z období válek a vypjatého náboženského fundamentalismu, tanec živých s mrtvými, kdy chorovod (životaběh) vede postava Smrti.
Tance vyspělé taneční skupiny nastudovala Eva Kröschlová, profesorka AMU, která již desítky let přináší na naše i zahraniční jeviště rekonstrukce vlastní a přenesené z historických a dvorských tanců v široké paletě různých dob a proveniencí. Její taneční skupina vyniká grácií a temperamentem.
Písně a tance před branami renesance, 31. března 2004 kostel Sv. Martina ve zdi, 19.30 hodin.
Jan Čumpelík
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin