PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Velikonoce v rodném domku A. Jiráska

Časopis Folklor 4/04
V pašijovém týdnu od 5. do 11. 4. 2004 byla otevřena velikonoční expozice v Hronově v rodném domku Aloise Jiráska. Podobně jako o loňském adventu, budou zde vystaveny nejen jednotlivé zvykoslovné předměty času velikonočního, ale i vzácné exponáty z depozitáře Regionálního muzea v Náchodě. Pozvání přijala Jiřina Vyčichlová, známý lidový výrobce půvabných figurek z hronovického pečiva. Spatřila zde světlo světa i její větší dílka, která běžně na prodejní výstavy nevozí. Ve třech dnech (5.,10. a 11.4.) pro zájemce předváděla práci s hronovickým těstem. Moc jsme si vážili její ochoty spolupracovat. Dlouholetá tvůrčí práce paní Vyčichlové byla v loňském prosinci oceněna Zlatým kolovratem, který přebírala z rukou hejtmana Královehradeckého kraje. Toto ocenění dostávají význační lidoví řemeslníci, kteří se zasloužili o rozvoj a propagaci lidového řemesla. Drobnosti ze šustí zase vytvářela Lýdie Mrázová.
Z depozitáře Regionálního muzea v Náchodě byla např. zapůjčena velká řehtačka nezvyklého tvaru a velikosti a klepák. Oba dva tyto výrobky spolu s drčícím trakařem nahrazovaly od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty hlas zvonů. Pro zájemce o výrobu domácího pečiva jsme si vypůjčili litinovou oplatnici a dřevěné formy na výrobu velikonočního másla a perníků. Interiér selského stavení doplnily i vzácné podmalby na skle vážící se k církevní podstatě Velikonoc (Marie sedmibolestná, Ježíš na kříži, Uložení Ježíše do hrobu). Nechyběla např. ani keramika s velikonočním vzorem.
Expozici z depozitáře jsme oživili barevností lidových zvykoslovných předmětů, jejichž autory jsou nejen rodiče dětí z Padoláčku. Jejich práce posloužily jako návod pro výzdobu domácností: byly to různé typy Léteček, velikonočních vrkočů, mazanců s křížem a věnečkem z barvínku či těstovým ptáčkem, mísy oseté obilím s výzdobou, holubičky z kraslic, výrobky ze šustí i z pestrého kanafasu apod.
Pro zájemce především z řad dětí nechyběl prodej drobných předmětů z rukou lidových řemeslníků (např. dřevěné píšťalky, káči, kanafasoví koníci a jiná zvířátka, keramická vajíčka na zavěšení), ale ani velikonoční vystřihovánky od Markéty Vránové.

Michaela Soukupová

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA