PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Velikonoce trochu jinak

Časopis Folklor 4/04
Velikonoce, jako svátek vzkříšení jara, je svátek, který se vyvinul z židovského svátku peach. Každoročně spojujeme ve svých myslích velikonoce s pomlázkou, na kterou se těší hlavně kluci, ale i děvčata. Na tento den si chlapci připraví karabáče a děvčata zásobu velikonočních vajíček. Obchůzka po domech, spojená s vyšleháním děvčat, patří k nejkrásnějším zážitkům všech jejích aktérů.
Děvčata a kluci z Dětského národopisného souboru Olšinka v letošním roce prožili velikonoční svátky a pomlázku trochu jinak.
Na pozvání Rožnovského muzea připravili pro návštěvníky tradičního jarmarku v Rožnovském skanzenu pořad velikonočních písní a tanců z Orlovska, ve kterém se snažili přispět k pohodě svátku vítáni jara. Toto se jim beze zbytku podařilo.
Ve třech vystoupeních předvedli ukázku jarních zvyků v pásmu Vitej, Viosno. Vynášeli Morenu, chodili s mojičkem, honili Judáše i polévali děvčata o šmigrustu. S tímto pásmem Olšinka v roce 1997 postoupila do Zemské přehlídky dětských folklorních souborů Moravy a Slezka v Kroměříži.
Navzdory všem hendikepům, např. tančilo se na rozmoklém trávníku uprostřed areálu, děti z Olšinky předvedly výkon, který se všem přítomným líbil. O tom svědčily ovace všech diváků. A nebylo jich málo. Jako každoročně Rožnovské muzeum připravilo mnoho velikonočních atrakcí, např.výrobu a prodej kraslic, karabáčů a jiných výrobků spojených se svátkem vítání jara.
Nálada všech přítomných byla opravdu jarní a Olšinka se o ní nemalou měrou zasloužila. A aby ani kluci z Olšinky nepřišli zkrátka, připravila pro ně děvčata a jejich vedoucí Dáša Valová nějaké to vajíčko a sladké pohoštění.

Josef Valový

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA