PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Jarní píseň na Lašsku

Časopis Folklor 4/04
Národní píseň! Já v ní žiji od malička. V národní písni je celý člověk, duše, okolí, vše, vše. Kdo roste z národní písně, roste do celého člověka. (Leoš Janáček)
Těmito slovy vyjádřil Leoš Janáček svůj vztah k národní písni a soubor Ostravička z Frýdku - Místku nám na svém koncertu Jarní píseň na Lašsku, který se konal 2. dubna 2004, dokázal, že národní píseň opravdu roste do celého člověka, že formuje člověka a že lidová píseň a tanec jsou stále živé a neustále se vyvíjejí.
Koncert byl milým přivítáním jara, otevřením duší kráse lidové písně, tance, kráse jarní přírody. Nádherně se prolínaly promítané výjevy z jarní přírody do tanců a navozovaly tak kouzelnou a přesvědčivou atmosféru - například kuňkající žába v rybníku a do toho kuňkající a skákající žabáci - kluci! Nebo plazící se had a do toho had malých dětí různě se proplétajících.
V programu vystoupili i sólisté - zpěváčci lidových písní, kteří nám dokázali, že Ostravička je líheň vynikajících zpěváků (ale i tanečníků).
V druhé části programu, věnované jarním zvykům, jsme pomyslně prošli obdobím od zamykání zvonů a vyhánění Žida až ke Svatojánským ohňům, čarování a k hrám mládeže kolem nich. Zase se tady skvěle podařilo propojit videoprojekci s dobře nasvíceným jevištěm tak, že jsem měla pocit skutečného ohně a atmosféry kouzel a čar.
Co na závěr, co dodat? Byla jsem a budu vždy vděčným divákem Ostravičky pro jejich chuť, elán, umění, radost z toho, co dělají a kterou jsou schopni předávat divákům... Děkuji a přeji všem a hlavně vedoucím Marušce Novákové, Radce Kulichové a dalším hodně sil do další práce a ještě moc tak krásných koncertů - pro nás diváky je to potěšení.

Helena Skálová

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA