PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Národnostní menšiny se představily v Brně

Časopis Folklor 4/04
Setkání národnostních menšin žijících a působících v Jihomoravském kraji Návraty ke kořenům bylo v sobotu 15. května 2004 na arkádovém nádvoří brněnského Domu pánů z Kunštátu.
Uličky a zákoutí starobylého urbanistického souboru Velký Špalíček zaplnily dřevěné stánky s ukázkami lidových řemesel národností, jejich ediční a vydavatelské činnosti a ochutnávky jejich gastronomie. Největší nápor byl o rozdávané porce maďarského guláše, slovenských halušek s brynzou a slaninou, romských halušek se zelím i vynikajících buchet. Též o polské klobásky, šňapsy či vitaminózní nápoje z červené řepy, o bulharskou keramiku, o řecký gyros. Za velmi poučnou považovali návštěvnici panelovou výstavu národnostních menšin. Každá z nich informovala, jak se na jihu Moravy vůbec ocitla, a prezentovala svoji historii i dnešní aktivity.
Před diváky se střídalo celý den 240 účinkujících šestnácti souborů, včetně krajanského spolku české menšiny v Chorvatsku Holubička. Slovenský národopis předvedly děti i dospělí folklorního souboru Púčik, bulharské lidové tance soubory Kytka a Pirin. Svaz Maďarů zaujal temperamentní výstupy kolektivu Tisavirág. Polskou menšinu zastoupily děti z Polonusu. Milovníky řeckých písní a tanců potěšili malí tanečníci z Lycea Řekyň v ČR a dospělí ze souboru Řecké obce Prometheus. Zapojilo se i Společenství Romů na Moravě, Společnost jižních Slovanů, Asociace ruských spolků, Sdružení Moravských Chorvatů z Mikulova, německé kulturní instituce, Obec Slovákov, romské sdružení z Hodonína, Společnost přátel Podkarpatské Rusi. Celodenní setkání vyvrcholilo galavečerem a Májovou veselicí.

Václav Žalud

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 08:47 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA