PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Břeclavan slavil

Časopis Folklor 4/04
Pod názvem ... Tož, načnime druhú padesátku uspořádal přední podlužácký soubor Břeclavan 8. a 9. května 2004 zdařilý premiérový koncert v sále zdejšího Domu kultury. Vystoupení se konalo v jisté návaznosti na slavnostní koncert v březnu t.r. ve Staré Břeclavi a mělo dvě části.
V první uvedli výsek proslaveného pásma Svatba, kde účinkovali četní zástupci všech generací Břeclavanu (ženský sbor "tetiček" i dřívější tanečníci ad.). Pásmo připravil svého času legendární primáš Jožka Kobzík. Střídali se také výteční zpěváci a zpěvačky podlužáckých lidových písní M. Kokrhelová, Z. Studená, L. Kobzíková, J. Kučerová, Z. Martínková, D. Červená, J. Herzán, J. Severin, J. Martínek, J. Ščuka i bard Podluží F. Studenka i další dobří pěvci. V programu se zaskvěla zajímavá čísla Obrázky z Podluží i rozverný Fašank v choreografiích J. Kobzíka, M. Krajňáka, St. Strmisky a J. Ivančice.
Druhá část dala příležitost tanečníkům i tanečnicím a zpěvákům i muzice současného Břeclavanu pochlubit se repertoárem jiných regionů, zejména blízké Myjavy a Kopanic, zaujaly i Maďarské tance ze Sedmihradska, dobře zahrané kapelou Nemtudum Magyarom Orchestra i dovedně zatančené tance z Myjavy, kterými program vrcholil.
Program obohatily gajdy Jiřího Holáska a cimbál Báry Blažkové. Bylo by prospěšné nezpívat slovenské písně s typickým podlužáckým obalem "uo" místo "l". Snad bylo možné zakončit celý program nějakým dobře provedeným číslem z Podluží.
Koncert byl totálně vyprodán a bylo nutné a prospěšné jej druhý den opakovat. Za nesporný úspěch koncertu nutno ocenit neúnavnou práci primáše Františka Blažka.
Přejeme Břeclavanu úspěšnou další padesátku, hodně chuti do objevování a zpracovávání krás lidového umění.

Jaroslav Jurášek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.07.2004 v 13:04 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA