PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie plzeňského Divadla dětí Alfa

Časopis Folklor 4/04
Chce-li se někdo lépe seznámit s plzeňským Divadlem dětí Alfa, které je v současné době nejvýraznějším nositelem bohatých tradic plzeňského loutkářství, musí se nejprve odebrat do ponuré studovny doktora Fausta. Najde zde všechny atributy, které takovému zátiší náleží: stůl, na něm otevřený manuskript, křeslo, šachovnici, glóbus, lebku, vázu s květinami, varhanní portativ, na trámu zavěšený mohutný klíč, otevřené ohniště s kotlem. Nechybí ani pověstný černý otvor, kudy se k vám prodere čert a nabídne vám své služby.
Ptáte se, kudy vás provede? No přece zákulisím divadla, jeho historií i současností. Kde na takovou Faustovu jizbu narazíte? Na úvodní stránce CD - romu, které Alfa v posledních prosincových dnech minulého roku vydala jako svoji multimediální prezentaci. Kdekoliv spočine pohyblivá ruka s roztomilým krejzlíkem okolo zápěstí, tam divák narazí na celou jednu kapitolu, mapující dosavadní historii divadla. Na bytelném křesle se vystřídají všichni dosavadní ředitelé. Vařečka nad kotlem vám prozradí, co se děje v divadelní kuchyni, jinými slovy, jak pracuje administrativa, jaké má divadlo kontakty, zkrátka jak vypadá vše to, do čeho divák nevidí. Klikne-li ruka na globus, třepetající se vlaječky naznačí, že divadlo má za sebou mnoho zahraničních zájezdů. Pod každou vlaječkou se objeví fotoalbum. Bohatým fotografickým materiálem je rovněž dokumentován prestižní mezinárodní festival Skupova Plzeň, konající se vždy jako bienále. Plzeň jich má na svém kontě skutečně požehnaně, letos v červnu se chystá jeho 25. ročník. Lebka je vstupní branou do světa inscenačních tvůrců. Varhany prozradí, kdo se kdy zabýval scénickou hudbou a ozve se z nich několik melodií nejoblíbenějších inscenací (Jéminkote, Psohlavci nebo Dlouhý, Široký a Bystrozraký).
Co však může nejvíce ocenit Neplzeňan, nemající k tomuto divadlu žádný vztah? Zcela jistě galerii loutek, která je ukázkou umění mnoha návrhářů a výrobců. Podobně jako galerii herců, ji nalezne v otevřené knize, položené na Faustově stolu. V dlouhé řadě budou před vámi defilovat ctihodní měšťané Gentu (Enšpígl), arabští kupci a orientální krasavice (Aladínova kouzelná lampa), Lomikar, Lomikarová, "Kozinouc" rodina (Jéminkote, Psohlavci), pan policejní ředitel, personál pražského šantánu, vězeň Prokůpek i nešťastná Antonie Pařízková (Tonka Šibenice) aj. Nechybí samozřejmě ani hrdinové českých pohádek, včetně všudypřítomného Kašpárka. Skutečně nápad k pohledání, který může udělat radost mnoha dětem, ale i všem, kdož milují svět loutkového divadla.
Tuto multimediální prezentaci si můžete objednat na adrese: Divadlo Alfa, Rokycanská 7, 31200 Plzeň, tel. 377 188 211, e-mail: alfapm@proaktive.cz.

Marta Ulrychová

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 17.07.2004 v 08:16 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA