PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Za Icou Pospíšilem

Časopis Folklor 4/04
(Vyšlo také v časopise Sokol 5/2004, s. 9)
Na Květnou neděli v deset hodin dopoledne data 04.04.04 zemřel v Praze v nemocnici Na Františku Jiří Ica Pospíšil.
Rodák z Havlíčkova Brodu (nar. 3. 7. 1927) studoval v Praze na Fakultě tělesné výchovy a sportu. Jeho vysoká postava tak nabyla pravé chlapskosti a upoutávala nejev v tanečním projevu, ale i při zpěvu.
Životní dráhu spojil se čtyřmi folklorními tělesy - Vycpálkovci (zakládající člen, zpěvák, tanečník, upravovatel i muzikant), Slováckým krúžkem v Praze (kontráš a primáš), Armádním uměleckým souborem Víta Nejedlého a souborem Chorea Bohemica.
Mezinárodních folklorních festivalů ve Strážnici se pravidelně účastnil jako účinkující, člen programové rady, byl autorem mnoha pořadů.
Jiří Pospíšil působil jako lektor a metodik pro folklorní soubory a organizátor kulturních akcí. Úctyhodná je jeho spolupráce s rozhlasem. Kromě relací natočil řadu nahrávek, které zachycují jeho nezaměnitelný pěvecký projev - upřímný a citlivý, zároveň však přesvědčivý a rázný - vše s citem pro přirozenost a tanečnost.
V Plzni natáčel s Plzeňským lidovým souborem, Malou muzikou, Pražskými madrigalisty, Skupinou starých nástrojů či s Malou českou dechovkou Kubešovkou. V Českých Budějovicích připravoval cyklus pravidelných pořadů o hudebním folkloru v Čechách s názvem Zdráva buď muziko.
Měli jsme to štěstí se s Icou dvakrát na pódiu setkat; v roce 2002 se Jubilantské kytičky zúčastnil jako pětasedmdesátník. Zpíval, tancoval "své" Oklepáky a vyznal se z pocitu ze vzniku našeho souboru. Při loňské listopadové Kytičce spolu s Jirkou Habadou (zemř. 28. 2. 2004) zpívali Náchodskej zámeček... v podobě, v jaké ho na první vycpálkovskou gramofonovou nahrávku před padesáti lety natočili.
Na Icovo přání se obřad nekonal..., ni hrob - ni pomník.
Ten si postavil Ica sám. V srdcích svých posluchačů, v souborech, ve kterých působil, a v živoucí Malé české muzice Jiřího Pospíšila.

Martin Terray

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 17.07.2004 v 08:16 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA