PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Nadpis Tabulky 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Nadpis Tabulky 2
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 2


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Galerie osobností národopisu: František Sušil (1804 - 1868)

Časopis Folklor 4/04
V tomto roce si připomeneme 200 let od narození sběratele lidových písní Františka Sušila. Kdo to byl F. Sušil?
Narodil se v roce 1804 v Novém Rousínově u Slavkova. V době svých brněnských bohosloveckých studií a na popud Františka Ladislava Čelakovského začal sbírat lidové písně. Nejprve jen z okolí rodiště, poté, co byl roku 1827 vysvěcen na kněze, z celé Moravy.
Jeho sbírka Moravské národní písně vyšla v roce 1835. O dvě léta později se F. Sušil stal profesorem bohosloveckého ústavu v Brně.
V novém postavení získal kontakty na venkovské faráře. Ti mu pak pro další sbírání připravovali místní zpěváky. Sušil si je přijel poslechnout, na faře nebo v hospodě. Jednou, dvakrát. To mu stačilo na zápis jak textu, tak nápěvu. Již tehdy zapisoval i více textů na stejný nápěv.
V roce 1840 byla vydána jeho druhá sbírka. Třetí vycházela po sešitech v letech 1853 - 1860. Připomeňme též, že v této době působil v Čechách sběratel lidových písní českých František Holina, který byl komorníkem velmistra křižovníků, bydlel v Praze na Malé Straně a měl dceru Annu, milenku Jana Nerudy.
Třetí Sušilova sbírka zahrnula 2361 textů a 1899 nápěvů; moravsko-slováckých, valašských, lašských, hanáckých, horňáckých i kramářských, podle tematiky rozdělených na posvátné, dějepravné, o lásce, svatební, o rodině, při zaměstnání, o vojně, hospodné, žertovné, alegorické a naivné, obřadné a pořadné.
Dát tohle množství sběrů a písní dohromady si vyžádalo hodně práce. Přesto si F. Sušil našel čas i na psaní teologických a vlasteneckých článků a na jazykovědné studie. Navíc překládal; ovládal latinu, němčinu, angličtinu, francouzštinu, italštinu, polštinu a ruštinu. K tomu básnil, ovšem bez větších úspěchů.
Dožil se řady uznání: byl vyznamenán ruským řádem sv. Anny, stal se čestným kanovníkem brněnské královské kapituly a čestným doktorem vídeňské univerzity.
Byl skromný, ostýchavý, zásadový a v úsudcích někdy až příkrý. Špatně viděl, trpěl revmatismem a plicními potížemi. Na ně v Bystřici pod Hostýnem v roce 1868 zemřel. Pohřben byl v Brně.
V roce 1998 vyšla Sušilova sbírka Moravské národní písně novým nákladem zásluhou nakladatelství Argo a Mladá fronta, a to v reprintu edice z roku 1941.

Miloš Pátek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 17.07.2004 v 08:16 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA