PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vyznání Mgr. Josefa Gajdoše

Časopis Folklor 3/04
Jako pedagog vím velmi dobře, že prostředí vychovává. I já jsem důkazem toho, že prožitky z dětství a mládí zůstávají trvale usazeny v lidské paměti.
Vyrůstal jsem na slováckém Kyjovsku, později přímo v Kyjově. Folklor jsem zpočátku vnímal jako lidové tradice, které nás obklopují se svou pravidelnou samozřejmostí a na Slovácku pak také s trvalou přirozeností.
Teprve později, se změnou prostředí, jsem si uvědomil rozdíl mezi přirozeností a umělým a stále těžším a těžším udržováním tradic. Ze Slovácka mám ve své paměti stále živé lidové zvyky, v lidové tradici pevně udržované nebo též nejstarší folklorní slavnost u nás - kyjovský Slovácký rok.
Po mém přestěhování před 40 lety na Valašsko do Zubří u Rožnova pod Radhoštěm jsem viděl a pochopil rozdíl v udržování lidových tradic. Právě v tomto valašském městečku jsem začal působit jako učitel základní školy a v rodícím se souboru jako muzikant. V Zubří vznikl a dodnes působí soubor Beskyd, v němž jsem zůstal jako jediný ze zakladatelů doposud a v němž působím dlouhá léta jako jeho vedoucí.
Právě uvedený vliv prostředí v dětství způsobil totiž před desetiletími u mne touhu obohatit trvale svůj každodenní život folklorem; hudbou, písní, tancem a lidovými zvyky, byť valašskými. Tato touha byla posílena potřebou žít mezi dobrými a stále tvořícími lidmi, kteří vidí hodnoty života v lidství a v touze uchovávat to, co dobrého, krásného a pro všechny příjemného člověk v minulosti vytvořil a v současnosti udržuje a rozvíjí. Tuto touhu doplnila potřeba "porvat se" s přetechnizovaným a stále brutálnějším okolím, toužícím po sobeckém osobním bohatství a opomíjejícím jiné krásné a společné poklady lidského ducha a umu.
I proto je práce s mladými lidmi v souboru, tato téměř nikdy nekončící činnost - mimo mé každodenní profesní i rodinné povinnosti, nejkrásnější prací pro učitele, který se takto i ve svém zralejším věku přirozeně a trvale sžívá se starostmi a radostmi mladých lidí. Je jimi obohacován, posilován a vracen do minulostí uzavřeného času svého mládí.
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 12.05.2004 v 14:45 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA