PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Dobrý den, Evropané!

Časopis Folklor 3/04
V čase, kdy se Vám, milí vedoucí souborů, pořadatelé festivalů a čtenáři našeho časopisu, dostane do rukou toto číslo Folkloru, bude naše země již první týdny členem Evropské unie.
To mne nabádá k upřímnému oslovení adresovanému našim evropským spoluobčanům: Dobrý den, Evropané! a k všetečné otázce: Co se Vám, Evropanům, vybaví, když uslyšíte o naší České republice? Jaká by byla odpověď?
Určitě víte, kde naše krásná země leží, jací v ní žijí lidé, jaká je naše historie a kultura. Jistě se Vám vybaví jména našich výrazných osobností (mezi nimi prezidentů Václava Havla, Tomáše Garriqua Masaryka, hudebních skladatelů Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany a dalších, též jména úspěšných sportovců (třeba Emila Zátopka, Věry Čáslavské, Ivana Lendla nebo Jaromíra Jágra), na mysl vám přijde vzhled a jména našich historických památek (určitě Hradčan, Karlštejna, Českého Krumlova a Telče, možná Olomouce, Kroměříže, Tábora a dalších měst), mnozí z vás si vzpomenou na chuť kvalitního českého piva.
Milí Evropané, jistě si vybavíte ještě mnoho zajímavého o naší zemi a nás Váš zájem a vědomosti o české zemi těší! I proto bychom Vás chtěli seznámit s dalšími zajímavostmi. Jsou jimi naše tradice, naše lidová kultura, bohatá a úspěšná činnost stovek našich folklorních souborů dětí, mládeže i dospělých, z nichž mnohé přivážejí z významných zahraničních festivalů nejvyšší ocenění, jsou jimi naše folklorní festivaly a slavnosti, které se u nás pravidelně pořádají.
Ač se naše malá země jeví ve sjednocené Evropě jako nevelký ostrůvek, její tradiční lidová kultura tvoří stále výrazný společenský a kulturní projev současného života Čechů, Moravanů, Slezanů i příslušníků dalších národopisných menšin. Ve všech deseti hlavních národopisných oblastech České republiky doposud žijí a jsou rozvíjeny mnohé projevy lidové kultury a folkloru. Především na našich vesnicích se stále konají lidové zvyky a obřady vánočního a novoročního zvykosloví, slaví se masopust a ostatky, církevní i lidové tradice velikonoční, v obcích se staví vysoké máje, v rámci letních slavností probíhají dožínky, dočesné i vinobraní, konají se posvícení a poutě, i kolední obchůzky adventního období.
Všechny tyto projevy tradičního výročního i rodinného zvykového cyklu obohacují život našich obyvatel.
Všechny tyto projevy lidové kultury a folkloru můžete, milí Evropané, shlédnout každý rok v naší zemi na 55 folklorních slavnostech a festivalech. Na všech zažijete neopakovatelné osobní zážitky se zpěváky, tanečníky a muzikanty, poznáte naši bohatou krojovou pestrost a různorodost, uvidíte vystoupení našich souborů, která jsou na vysoké umělecké úrovni s vyspělým a vybroušeným projevem tanečním, hudebním i vokálním. Na slavnostech a festivalech si rádi na památku zakoupíte suvenýry z dílny zručných lidových řemeslníků. Jistě zde ochutnáte nejen typická regionální jídla, ale vedle piva také slivovici nebo kvalitní vína.
To vše nabízí svým návštěvníkům naše krásná a poutavá země.
To vše a mnoho dalšího přináší do pokladnice evropských tradic, kultury a umění Česká republika.
To vše, milí a vážení občané Evropské unie poznáte, když navštívíte naši zemi v srdci tohoto světadílu.
Milí Evropané! Věřím, že vás jako noví spoluobčané při návštěvě naší země nezklameme, a doufám, že se budete k nám rádi vracet a stále více poznávat naši krásnou zem, její bohatou a více než tisíciletou historii, neobyčejné památky i lidové kulturní tradice.
František Synek
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 12.05.2004 v 15:04 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA