PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Eva Kovandová - Z Mělníka do Žlutic

Časopis Folklor 3/04
Znám ji déle, než ona mne. Patřila ke skupince zakládající Mělnický soubor kapitána Jaroše. Vznikl z mamutího sboru, který se jednorázově sešel a secvičil pod vedením skvělého muzikanta Standy Kovandy několik písní na oslavu státního svátku v roce 1949. Tato směs tehdejších mladých lidí ze všech společenských vrstev středočeského města se pustila s ohromným zápalem a vůlí do sběru zbývajících písňových a tanečních střípků v prostředí, které hledání vlastních kořenů přálo. I společenská atmosféra tehdejší doby byla nakloněná vytváření vícevrstevného společenství. Tak se stalo, že se v líhnoucím souboru sešli žáci střední zahradnické školy, učňové s gymnazisty, sportovci a muzikanti, bývalí skauti, sokolové - a zápal prof. Františka Bonuše, který pro ně uspořádal a s Vycpálkovci vedl víkendové soustředění ve Strahovském klášteře.
V souboru se již tenkrát sešli i manželské páry. Jedním z nich byli i Kovandovi. Život manželského páru s rodinou probíhá však v jiném rytmu, než je souborový. Zanesl jej do Karlových Varů, kde již od roku1947 - 1948 existoval sbor na ZŠ, pozdější soubor Mládí manželů Balounových. Kovandovi po svém příchodu v roce 1952 založili další folklorní soubor Radost. Z Karlových Varů jezdily do soutěží tehdy celkem čtyři soubory písní a tanců.
Kovandovi jako vedoucí byli úspěšní. Měli oba to, čemu říkám "fortel", schopnost vytvořit představu venkovanů 18. a 19. století, cítit jejich přístup k taneční melodii a písni, vytvořit repertoár ve smyslu zásobárny písňové hudební a taneční tvorby. Dávali k dispozici celou svou bytost: muzikanta - primistu, který byl zároveň skvělým tanečníkem a tanečnice, která organizačně a metodicky dokázala vést k technice lidového tance a spolupracovala na choreografiích. Později se angažovala při rekonstrukci regionálního lidového oblečení spolu s badatelkou Sašou Balounovou.
V rytmu souborového života dochází zákonitě k výměně generací. Shodou okolností se tato doba sešla v souboru Mládí Balounových a Radosti Kovandových někdy koncem šedesátých let. Dřívější rivalské vztahy se měnily, oba soubory postupně splývaly, mísil se i repertoár. Pod názvem Dyleň a vedením manželů Hankových jej vídáme dodnes. Jejich obsada je prototypem dospělých tanečníků, kteří se dovedou opřít do pohybu s vervou a radostí, která je nese ze starostí denního života do svátečních příležitostí.
Běh života bývá nakloněný ztrátám. Tragický odchod manžela přinesl existenční komplikace, které bylo nutno řešit a Eva Kovandová se přestěhovala do Žlutic. Tam zapustila opět kořeny a pokračovala v práci s dětmi v prostředí zvláštního, bohem zapomenutého kraje, mezi obyvatelstvem, jak sama říká, bez národnosti. Zůstala mu věrná dodnes. Na jedné z přehlídek viděla soubor, jehož děti ji zaujaly. Byly bezprostřední, uměly si hrát na scéně, a co víc, jejich vedoucí dokázala do odpoledne napravit všechny připomínky, které vyslechla dopoledne od poroty. Soubor se jmenuje Stázka a Eva za ním jezdí do Teplé jako dobrá kmotra sudička.
Činnost souboru přesahuje státní hranice, děti si navzájem porozumějí všude. Snad se sblíží natolik, aby se zahojily rány z nešťastného období 30. - 45. let a zabránilo se jejich opakování. I k tomu pomáhá Evina účast na taneční a estetické výchově dětí z Teplé. K jejím narozeninám přejeme všichni společně pevné zdraví a hodně radostí v rodině i v souboru.

Barbora Čumpelíková

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.05.2004 v 08:13 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA