PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Pan senátor má folklor rád

Časopis Folklor 3/04
a paní senátorka samozřejmě také! - Leckdo jistě hned poznal, že titulkem parafrázuji známou a milou knížku o panu Kaplanovi, ale jeví se mi ta věta vskutku případná pro vystižení vztahu mezi Senátem Parlamentu České republiky a Folklorním sdružením České republiky.
Trvá již osm let, tedy dosti dlouho na to, aby se dalo hovořit o tradičních dobrých vztazích. Pan předseda Zdeněk Pšenica, jehož šarmu, výmluvnosti a vytrvalosti těžko kdo odolá, správně odhadl, že právě v Senátu PČR může pro aktivity své organizace najít pochopení, neboť jsou v něm lidé spjatí se svými regiony, namnoze i starostové obcí, osobnosti vyzrálé a schopné ocenit pravé kulturní hodnoty. Nelze se již asi dopočítat, kolik členů Senátu PČR zaštítilo folklorní festivaly a jiné akce lidové kultury po celé republice a přispělo morálně i finančně k jejich zdaru. Ne náhodou se právě v Rytířském sále či v Jednacím sále Valdštejnského paláce koná i každoroční slavnost vyhodnocení folklorní činnosti, jež je i oceněním a pohlazením všem těm, kteří lidové kultuře věnovali svou energii a čas. Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR nikdy neodmítl (a doufám, že ani v budoucnosti neodmítne) být patronem této slavnosti.
Stále častěji se mne lidé - coby kandidáta do Evropského parlamentu - ptají, čím český národ vlastně může obohatit Evropskou unii. A já, když uvádím některé hodnoty, nikdy nezapomenu uvést, že jedním z největších pokladů, jež můžeme do evropské pokladnice vložit, je pestrá a široká škála českého folkloru. Všem těm, kteří toto bohatství vytvořili, opatrují a rozvíjejí sobě i jiným pro radost, patří poděkování z celého srdce. A nepochybuji, že se po našem vstupu do Evropské unie 1. května tohoto roku ještě podstatně více otevře prostor a možnosti k tomu, aby mohla Evropa okouzleně tleskat českému, moravskému a slezskému folkloru!

František Mezihorák

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 19.05.2004 v 09:11 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA