PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Nové CD Kunovjanu Od Hradišťa na pomezí

Časopis Folklor 3/04
Vynikající soubor písní a tanců Kunovjan, jeho kvalitní muzikanti a zpěváci natočili k 35. výročí svého trvání nové CD, tentokrát s repertoárem vybraných čísel z minulosti, současnosti i čísel nových, která byla prezentována na dvou nevšedních koncertech 20. a 21. března 2004 v sále Domu kultury v Uherském Hradišti. O tomto představení referujeme na jiném místě v článku pod názvem Bravo, soubore Kunovjane!
Zmíněné CD je doplněno obsažnou brožurkou i vyznáním šéfa muziky a výborného upravovatele Jaroslava Schottla i výborného primáše Jaroslava Zatloukala. Vzpomínají na někdejšího primáše Miroslava Horsáka, Romanu Habartovou, oceňují i nápady a choreografie šéfa tance Davida Pavlíčka, stejně pěkně se vyjadřují o hudebních upravovatelích i o svém vztahu k lidovým písním, ke kterým přistupují s úctou a pokorou, ale i s pýchou na zachovaném dědictví. Píší o tom, jak je vše vtahuje do děje písně i do jim blízkých lokalit. Učarovala jim zejména oblast zvaná Kopanice i blízkost Slovenska. Jaroslav Schottl s radostí konstatuje, že Kunovjanem uvedené písně na tomto CD i na těch dřívějších jsou většinou skvosty, kterým se dobře naslouchá a které zasluhují, aby byly poslouchány i zpívány. Pochvaluje si, že je obklopen výtečnými muzikanty, zpěvačkami a zpěváky i velmi dobrými autory hudebních úprav jako jsou Jaroslav Zatloukal, Petr Pomajbík, Pavel Šupka i Víťa Mach a další.
CD má výbornou úroveň, je vyvážené, kvalitní a velmi zajímavé.
Vynikají sólistky Kamila Machová, Terezka Habartová, nevšední jsou i Ladislav Peřeský a Radovan Schottl a další. Pozoruhodné jsou všechny snímky vyspělé, vzdělané cimbálové muziky, pro kterou jsou noty hlavní orientací a CD přináší jednu z nejlepších hudebních úprav krásných myjavských písní. Autorem je hudební skladatel a milovník lidových písní a hudby, který se znalostí sobě vlastní napsal náročné party pro cimbál a další nástroje - Jan Rokyta. Mohl si to ostatně dovolit, když měl k dispozici takového cimbalistu jako je Vítězslav Mach a primáše jako je Jaroslav Zatloukal a všechny ostatní muzikanty. A uměl to napsat!
Toto CD se jistě stane albem blízkým našim srdcím i duším a potěší snad každého.
Tradičně je dobře nahráno ve studiu Českého rozhlasu v Ostravě, hudební režii měl Jan Rokyta, zvukovou režii Ivo Roubal, dramaturgie Jaroslav Schottl, spolupráce Romana Habartová, titulní milý obrázek akad. malíře Karla Beneše, to vše za pomoci celé řady sponzorů i měst Uherské Hradiště a Kunovice.

Jaroslav Jurášek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.05.2004 v 08:48 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA