PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Rok ve Vlčnově

Časopis Folklor 3/04
Rok ve Vlčnově 1945 - 1946 je název publikace, kterou na sklonku loňského roku vydala Společnost Jízdy králů. Obsahuje soubor sto šedesáti fotografií, dokumentující život ve Vlčnově před více než půl stoletím. Jde o originální a jedinečný dokument vesnického života. Tato kronika v obrazech je životním dílem vlčnovského rodáka dr. Josefa Beneše, známého muzeologa a etnografa.
Chtěl jsem oslavit tu dnes už nepředstavitelnou dřinu Vlčnovjanů na polích i vinicích, v sadech i chlévech a stodolách, protože z té tvrdé práce vzniklo všecko to, co dnes obdivujeme jako lidovou kulturu a folklor. Záběrů z jízdy králů existují v oběhu stovky, já jsem chtěl ukázat podhoubí toho všeho, co Vlčnov nabízí přespolním - že všecka ta paráda je plodem tvrdé práce mnoha generací, výsledkem tvořivého potenciálu a obdivuhodného citového vztahu k domovu, s nímž byli lidé existenčně spjati a jemuž věnovali všechnu svou kreativní energii s odhodláním prosazovat se vůči okolnímu světu specifickými projevy, vědomě odlišnými od okolí, říká o svém díle autor.
Idea vytvořit obrazovou kroniku Vlčnova uzrála během války v roce 1944. Josef Beneš, který je autorem ideového záměru a scénáře, přizval ke spolupráci nivnického drogistu - fotografa Josefa Tomíška. Během let 1945 - 1946 došlo k realizaci, jehož konečným výsledkem bylo na dvě stě fotografií doplněných autorovými zasvěcenými a současně emotivními texty.
Přestože obrazovou kroniku doporučovali k vydání nejvýznamnější etnografové, nikdy k němu nedošlo - po roce 1948 se publikace, v níž hraje podstatnou roli církevní rok, stala pro nakladatelství nepřijatelnou.
Po půl století od svého vzniku konečně došel záměr autora svého naplnění. Knihu vydalo občanské sdružení Společnost Jízdy králů Vlčnov a lze ji také u této společnosti objednat.

Jiří Jilík

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.05.2004 v 08:48 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA