PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Maleníček založil masopustní tradici

Časopis Folklor 3/04
Týden po masopustním víkendu jsem v sobotu 28. února zavítal na Masopust s voděním medvěda do městečka Lipník nad Bečvou v Moravské bráně. Městečko v údolí řeky Bečvy, svírané blízkými stráněmi Nízkého Jeseníku z jedné strany a nedalekými Hostýnskými vrchy ze strany druhé, mne přivítalo brzy odpoledne klidem až zavádějícím. Cestou z nádraží do centra a na sídliště jsem jen tu a tam někoho potkal. Kdo by také tak brzy po dobrém sobotním obědě a navíc ještě v mraze bloumal ulicemi. Doprovázel mě jen silný mrazivý vítr, který naštěstí po hodině rozehnal nízké olovnaté mraky a umožnil zubatému sluníčku alespoň trochu zasvítit na cestu prvním dětem i dospělým, spěchajícím v tom masopustním čase nečase ke kulturnímu domu.
Pořadateli odpolední kolední obchůzky městem a večerního dětského karnevalu s vystoupením jednotlivých skupin místního dětského souboru Maleníček v místním kině bylo Středisko volného času Lipník nad Bečvou ve spolupráci s vedoucími a členy místního dětského kolektivu.
Masopustní obchůzku jsme uspořádali po desetiletích poprvé loni. Tehdy byl program a rej masek jen na náměstí. Zájem byl velký, a tak vyrážíme do ulic také letos, byť o týden později. Proč? Ani přesně nevím, nějak se to dohodlo na tuto sobotu a tedy vlastně až po Popeleční středě, přiznává vedoucí souboru Maleníček Květa Kohoutková a dodává: Jak vidíte, nikomu to nevadí, masek se sešlo hodně, více než loni a to nás těší.
A opravdu. V průvodu, který se řadil u budovy Střediska volného času, se sešlo více než 70 masek a s doprovodem rodičů a přátel šel městem dlouhý lidský had čítající jistě více než 120 hlav. V jeho čele kráčeli dva mládenci ustrojení do středověkých kostýmů a příležitostně chrlící ze svých úst do výše nad hlavy účastníků i diváků ohnivé plameny. Zpočátku budili největší zájem maskovaných dětí i všudypřítomných fotografů a kameramanů. Později jim však došel "ohnivý dech" a po rozloučení asi v polovině cesty průvod k malé radosti dětí opustili.
Do kroku, veselí, zpěvu i tance vyhrávala pětičlenná kapela, kterou primoval 77letý Bořivoj Novotný. Veselé a oblíbené polky, valčíky, dětské hanácké tance i lidové písně různých regionů spolu s ním vyhrávala houslistka, harmonikářka, klarinetistka a hráč na nejlidovější nástroj - ozembuch. Ulicemi jásavě zněla hudba a zpěv nejen při známé zlidovělé Naše slípka kropenatá..., ale také při písních Holka modrooká..., A já sám, vždycky sám..., Pod našimi okny... nebo Hospůdko, hospůdko malá... či Co ste hasiči..., které postupně doplňovaly skladby další a další.
Veselý průvod vedený myslivcem a medvědářem s medvědem, v němž byla smrtka, bába s nůší, jeptiška, andělé i čerti i čertíci, malí čarodějové i medvídci, vodníci, pohádkoví Slunečník, Měsíčník i Větrník, kovboji i indiáni, miminko Evička s mrňaty, vojáci i lupiči a mnozí další, procházel po celé odpoledne ulicemi předměstí a města a měl své zastávky u rodičů členů souboru nebo u přátel a kamarádů dospělých pořadatelů.
Příchod k domu organizoval myslivec. Domácím představil hosty a paní domu vyzval k tanci s medvědem. Po něm dostala nezbedná a na velkém kruhu tančící chasa malá i velká dobré pohoštění. Malým se podával čaj nebo minerálka, k zakousnutí koláček, koblih nebo chlebíček, velcí nepohrdli štamprlkou dobré slivovice nebo skleničkou vína. Na každé zastávce tančili také nejmenší děti Maleníčku, mezi nimi i tříletý capart Eliška - vnučka vedoucí souboru, pro radost i zahřátí některé ze svých programových pásem za velkého zájmu domácích, rodičů, starších kamarádů i diváků.
Masopustní průvod a rej masek končil na krásném rozlehlém středověkém lipenském náměstí s řadou domů s podloubím a malebnými obchůdky a kavárnami. Tady již tančili a veselili se ve velkém kruhu všichni přítomní. Děti s rodiči, starší s přítomnými diváky a kamarády. Maleníček se svými vedoucími předváděl dětské taneční hry i veselé taneční kreace na známé moderní písně, do nichž se rádi zapojili i dospělí. Vždyť je masopust a lidé mají radost z těchto krásných chvil, loučila se se mnou K. Kohoutková s pozváním na podvečerní i večerní taneční zábavu, která se po malé přestávce konala za účasti všech masek i dalších hostů v blízkém kině.
Mě však čekala dlouhá cesta domů, na kterou jsem se vydal ještě za světla. Zanechal jsem lipenské masopustní koledníky jejich tanci a veselí a sledoval silnici, která klikatě vedla z města údolím Bečvy malými vesničkami a pomalu se zvedala k tmavým lesům nedalekých vrchů. Dole se zelenala osení holých zmrzlých polí, sníh se držel jen v nehlubokých brázdách a v příkopech u cest, ve výše položených přírodních partiích pokryl krajinu bílým a souvislým pásem, chránícím půdu a rostliny před mrazem a na jaře přinášejícím blahodárnou vláhu a s ní novou bohatou úrodu. Za její dostatek a za hojnost byla také lipenská masopustní obchůzka. Masopustní zvyky, tu tanec s medvědem či jinde válání dyní, skákání na konopě či obchůzka masek se slámou nebo hrachovinou, jsou totiž staré magické tance plodnostního charakteru, kterými naši předkové iracionální cestou zajišťovali hojnost a zdar nadcházejícího hospodářského roku. Jak důmyslné a kouzelné! I proto je dobré a vítané staré lidové zvyky s dětmi a mládeží obnovovat a udržovat tak, jako se to daří v Lipníku nad Bečvou.

František Synek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.05.2004 v 08:48 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA