PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

X. reprezentační ples FoS Jánošík a VUS Ondráš Brno

Časopis folklor 3/04
V sobotu 20. března 2004 ožily všechny prostory Kongresového centra na brněnském Výstavišti. Konal se zde X. reprezentační ples Folklorního sdružení Jánošík Brno a Vojenského uměleckého souboru Ondráš Brno.
Letošní ročník byl pro organizátory více než důležitý. Reprezentační ples FoS Jánošík a VUS Ondráš Brno se konal již podesáté, což byl první důvod k oslavám. Tím druhým důvodem bylo zahájení oslav 50. výročí založení VUS Ondráš Brno, který před půl stoletím vznikl jako Vojenský soubor písní a tanců Jánošík v Olomouci. Ondráši budou své jubileum oslavovat v průběhu celého roku 2004, a to v podobě hned několika samostatných koncertů a představení.
Avšak 50 svíček na svém narozeninovém třípatrovém dortu sfouklo vedení souboru Ondráš poprvé právě v sobotu 20. 3. 2004 na hlavním sále Kongresového centra. Za přítomnosti bezmála šesti set plesových hostů, mezi nimiž nechyběli ani přední představitelé města Brna a Armády ČR, stejně jako celá řada bývalých i současných členů tohoto uměleckého tělesa, byly oficiálně zahájeny oslavy 50. výročí založení VUS Ondráš Brno.
Mládí, vitalita a téměř živelnost v projevu současných Ondrášovců však zdaleka neodpovídá tomu, že by soubor mohl slavit už své abrahámoviny. Tato skutečnost se projevila i v doprovodném programu plesu, který se nesl v duchu spíše humorném až recesistickém. Nápad, vtip a schopnost dělat si legraci ze sebe sama nechyběla tanečníkům VUS Ondráš v jejich tanečních vstupech Ty a já, Páté a WC Dance, stejně jako moderátorce plesu Monice Brindzákové - moderátorce Českého rozhlasu Brno. Milou vzpomínku a při srovnání se současným světem i úsměv na rtu vyvolala videoprojekce dokumentu o VSPT Jánošík z roku 1955 Puškou a valaškou. O příjemnou "roztančenou" atmosféru se staraly hned dvě cimbálové muziky VUS Ondráš Brno s primáši Petrem Králem a Lubomírem Graffem i hudební skupina Panorama Band s kapelníkem Tomášem Hruškou. Zněla také reprodukovaná hudba v podobě diskotéky a především pánům bylo určeno vystoupení orientálních tanečnic Atisy Abasmah. Díky štědrým sponzorům samozřejmě nechyběla bohatá tombola a za zmínku stojí i to, že přímé výhry z klobouku štěstí dosáhly v historii plesu FoS Jánošík a VUS Ondráš Brno rekordního počtu. Část výtěžku z tomboly byla použita na veřejně prospěšný účel pro děti tanečního a literárně dramatického oboru ZUŠ J. Kvapila (Arabeska společnost rodičů a přátel).
Již v těchto dnech se organizátoři zamýšlí nad přípravou plesu následujícího - především nad místem jeho konání. Přestože prostory Kongresového centra patří svou kapacitou k největším v Brně, zdají se být pro poměrně rozsáhlý okruh přátel a fandů Folklorního sdružení Jánošík Brno i Vojenského souboru Ondráš Brno nedostatečnými. Je příjemné konstatovat, že o vstupenky na X. reprezentační ples byl velký zájem. Během prvních dvou dnů od zahájení předprodeje bylo téměř vyprodáno.
Doufejme, že stejně, jako se vydařil X. reprezentační ples, budou úspěšné i všechny následující akce, které soubor Ondráš společně s FoS Jánošík Brno uskuteční v rámci oslav 50. výročí založení VUS Ondráš Brno (dříve VSPT Jánošík).

Blanka Jakubčíková

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.05.2004 v 10:02 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA