PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Brněnský dětský folklorní soubor Hanáček pětatřicetiletý

Dětský folklorní soubor Hanáček pětatřicetiletý
Brněnský dětský folklorní soubor Hanáček má za sebou 35 let činnosti, provázené úspěchy ve vlasti i v zahraničí. V sobotu 20.listopadu uspořádal k tomuto jubileu slavnostní koncert v Brně-Žabovřeskách v kulturním domě Rubín. Před vstupem do sálu návštěvníky vítali dívky v krojích s mísami svatebních koláčků a zpěvák a klávesista Honza Hlaváček (One Man Band Evergreen) pohodovými písničkami ze svého repertoáru, v němž nechyběly ani ty z nedávno vydaného cédéčka Písničky ze vzpomínek. Mezi publikem pochopitelně nechyběly celebrity. Byli mezi nimi například senátorka Alena Gajdůšková a senátor Rostislav Slavotínek. Programem, obohaceným cimbálovou muzikou Tomáše Zouhara z Brna a pěveckým sborem Jazz Báby z Domu s pečovatelskou službou Kolovraty v Praze 10, zasvěceně provázela redaktorka Českého rozhlasu Brno Marcela Vandrová.
V jubilujícím souboru působí 50 děvčat a chlapců. Jeho "taťka zakladatel", vedoucí i majitel František Veselka vypočítává, že za 35 roků "odchoval" v tomto kolektivu zájmové umělecké činnosti na 1000 mladých lidí ve věku od pěti do 20 let. Hanáček se představil na 1210 koncertech. Rozdával radost a vyvolával obdiv při vystoupeních i na 21 uměleckých zájezdech do Rakouska. Čtrnáctkrát navštívil Německo, jedenáctkrát Polsko, dvakrát Bulharsko a Itálii, jednou Francii a Maďarsko.
Soubor systematicky zpracovává folklorní tradice Hané. Při tvorbě programu čerpá také z vyprávění pamětníků a i proto se mu daří věrohodně zachovávat tradice, které by jinak upadly v zapomnění. Má vlastní muziku, v níž se vystřídalo devět vedoucích a primášů. Nyní ji vede Karel Matula. Ke zkouškám se Hanáček schází dvakrát týdně v klubovně Úřadu městské části Brno-sever na Lesné v Okružní ulici. Jeho členskou základnu tvoří nejen brněnská mládež, ale i děvčata a chlapci z Adamova, Kuřimi, Pozořic a Židlochovic. Jsou mezi nimi už i vnoučata zakladatelské generace.
"Rozdávat radost dětem, pracovat s nimi, vychovávat je ke slušnosti, to je můj smysl života," svěřuje se jedenašedesátiletý František Veselka, pod jehož vedením získal soubor mnohá ocenění. Podle jeho mínění "člověk, milující folklor, tím nevyjadřuje jen pozitivní vztah k lidové hudbě, zpěvu, tanci a kroji, ale vyznává se rovněž z lásky ke kulturním tradicím své vlasti, svého národa. Lidová kultura má v sobě mocnou sílu pravdivosti, je bohatá svým duchem".
Hanáček slavil své jubileum jako reprezentační soubor Úřadu městské části Brno-sever a ve své činnosti se může opírat o pomoc a spolupráci 29 sponzorů z Brna, Domašova, Olešnice, Šlapanic a Veverské Bítýšky. Netuším, kdo pro hosty koncertu zhotovoval pěkné žluté kokardy. Vím ale, že 2000 svatebních koláčků a 600 trubiček pekly určitě z lásky oddané příznivkyně souboru, s nimiž jsem měl možnost v Rubínu hovořit.
Bohumil Hlaváček

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

05.09.2021 v 08:33Kola

Zveřejněno 22.11.2004 v 15:54 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA