PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Luhačovice se rozezněly písněmi

Časopis Folklor 6/04
Polovina měsíce září opět nasměrovala do Luhačovic dětské folklorní soubory a jejich zpěváky, muzikanty a tanečníky. S podporou města Luhačovice, Zlínského kraje, Ministerstva kultury ČR, Středního odborného učiliště, hotelu Adamantino a řady dalších sponzorů a partnerů festival uspořádalo Folklorní sdružení ČR.
Programová skladba festivalu důmyslně reagovala na letošní rok, který MK ČR vyhlásilo Rokem české hudby. K tomuto významnému tématu byl připraven hlavní festivalový program. Ten se uskutečnil v sobotu odpoledne podle scénáře Věry Haluzové, kterou odborně podpořili Jaromír Dadák a Jana Grabcová. Pořad Géniové české hudby a folklor byl věnován osobnímu vztahu hudebních skladatelů L. Janáčka, B. Smetany, B. Martinů, A. Dvořáka a V. Nováka k naší lidové kultuře a folkloru. Stranou pozornosti autorské trojice nezůstal ani význam sběratelů lidových písní F. Sušila, F. Bartoše, K. Plicky, K. Weise, J. Vycpálka, M. Zemana, V. Úlehly a mnoha dalších pro uchování lidových folklorních klenotů. V pořadu byli vzpomenuti také národní buditelé F. L. Čelakovský, B. Němcová nebo muzeolog Č. Zíbrt, kteří se s dalšími postarali o zachování krásy českého jazyka v jeho slovní barevnosti a proměnlivosti. Účinkujícími hlavního festivalového pořadu byly dětské folklorní soubory, muziky a sólisté z celé České republiky a Slovenska pečlivě vybrané autorkou pořadu, jejichž vedoucí s jejími doporučeními a podněty připravili jednotlivé programové výstupy tohoto komponovaného pořadu.
Rok české hudby byl připomenut také v pátečním pořadu Koncert vítězů - Píseň inspirující, který byl přehlídkou 17 vítězů a finalistů Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní Zpěváček 2003 a 2004. Pořad připravily J. Grabcová a J. Polášková ve spolupráci s Cimbálovou muzikou Cifra a dětmi Komorního sboru ZUŠ Uherské Hradiště.
Výchovný aspekt pořadů Folklorního sdružení ČR byl podtržen nejen v tomto programu, ale také v pátečním dopoledním koncertu zahraničních souborů ze Slovenska, Lotyšska, Rumunska a Polska (autor V. Haluzová), v sobotní prezentaci výrobků a dovedností lidových řemeslníků a jejich tradičních pracovních postupů (B. Petráková, I. Macháček) nebo v přehlídkových pořadech domácích (H. Sluštíková) a posléze též zahraničních (M. Ekart) souborů během nedělního odpoledne.
Čestná prezidentka festivalu Věra Haluzová na závěr letošního ročníku mimo jiné účinkujícím, hostům a návštěvníkům, kteří zcela po všechny dny zaplnili Lázeňské náměstí, sdělila: Mezinárodní dětský folklorní festival Písní a tancem - Luhačovice patří k významným akcím Folklorního sdružení České republiky již dvanáct let. Prostředím, v němž je uspořádán, tematickým laděním pořadů a kvalitním zázemím a péčí o účinkující, které umožňují moravské lázně Luhačovice, patří festival k předním dětským festivalům v Evropě a byl přijat do vybrané skupiny festivalů CIOFF. Luhačovický festival, uspořádaný v rodném kraji učitele národů Jana Amose Komenského, je jedním z pilířů činnosti sdružení směrované k péči, výchově a vzdělávání dětí a mládeže v oblasti estetické výchovy prostřednictvím lidových písní, hudby, tanců, lidových zvyků, obřadů a krojů na principu zásad J. A. Komenského "vzdělávání a výchova hrou". Představitelé sdružení jsou si vědomi hodnot z pokladnice naší národní kultury i skutečnosti, jak silně tyto hodnoty - především lidová hudba, píseň a mluva - oslovily v minulosti naše přední hudební skladatele, sběratele lidových písní, i toho, že tyto hodnoty dnes výrazně oslovují naše děti a mládež.
Dvanáctému ročníku dětského folklorního festivalu, jehož úvod patřil skvělému komponovanému pořadu domácího souboru Malé Zálesí O lásce (autorská příprava B. Petráková), přálo po všechny čtyři dny krásné slunečné a teplé počasí, což se zdařilými a diváky potleskem odměněnými pořady a výstupy dětí přispělo k velmi pěkné festivalové atmosféře.

František Synek

Zveřejněno 01.12.2004 v 09:55 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA