PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Propozice soutěže Zpěváčci 2005

Časopis Folklor 6/04
Pro další, v pořadí desátý ročník přehlídky a šestý ročník celostátní soutěžní přehlídky dětských zpěváků lidových písní, dívek i chlapců ve věku 10 - 15 let, Zpěváčci 2005 ve Velkých Losinách 13. - 15. května 2005 i pro její regionální soutěžní přehlídková kola vyhlašuje hlavní pořadatel, Folklorní sdružení České republiky, následující propozice:
1) Vstupní soutěžní kola (školní, městská, okresní nebo oblastní) se uskuteční nejpozději do 28. února 2005 v režii místních pořadatelů a pod patronací pořadatelů kol regionálních.
2) V těchto nižších kolech je možno organizovat soutěž dle místních zvyklostí i pro další kategorie (mladší i starší interprety, dua, tria) s tím, že jména a repertoár nejúspěšnějších nadějných zpěváčků příslušného věku z těchto pěveckých kategorií doporučujeme zaslat Folklornímu sdružení ČR, které je může nabídnout do výběru pořadatelům folklorních slavností, přehlídek nebo festivalů, příp. z nich připraví ve spolupráci s dalšími v nadcházejícím období (nejdéle ovšem v tříletých intervalech) celostátní přehlídku vícehlasého lidového dětského zpěvu.
3) V jednotlivých soutěžních přehlídkách doporučujeme vést dětské interprety ke zpěvu dvou lidových písní příslušného regionu (jednu s doprovodem a druhou bez doprovodu) a s textem i melodickou náročností věku dětí přiměřenými.
V regionálním kole nelze soutěžit s písněmi jiného regionu.
4) Regionální a celostátní soutěž zpěváčků je určena dětem narozeným v letech 1990 - 1995 (tedy ve věku 10 - 15 let) zpívajícím lidové písně slovácké, valašské, slezské, lašské, hanácké, horácké, brněnské a české.
5) Regionální soutěžní přehlídky jsou postupové pro celostátní soutěž, budou uspořádány regionálními folklorními sdruženími během měsíce března a uskuteční se v regionech Slovácko (vč. Hanácko-slovácké oblasti), Valašsko, Slezsko, Lašsko, Haná, Brněnsko, Horácko, střední Čechy, západní Čechy, jižní Čechy a východní Čechy.
6) Vystoupení dětí v regionálních soutěžních kolech zhodnotí nejméně tříčlenná lektorská skupina, která doporučí do celostátní přehlídky klíčem určený počet dětí (sólových zpěváčků ve věku 10 až 15 let) s určením pořadí a jednoho náhradníka.
7) Početní klíč k postupu z regionálních soutěžních kol (max. 50 soutěžících ve Velkých Losinách): Slovácko (8 + 1), Slezsko (8 + 1), Valašsko (8 + 1), Lašsko (4 + 1), Haná (4 + 1), východní Čechy (4 + 1), Horácko (4 + 1), jižní Čechy (3 + 1), Západní Čechy (3 + 1), Střední Čechy (2 + 1) a Brněnsko (2 + 1), rezerva (1 + 1).
8) Pořadatelé regionálních soutěžních přehlídek zašlou postupující zpěváčky ze své přehlídky na dodaných tiskopisech na adresu Folklorního sdružení ČR, Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1 (tel. 234 621 218, fax 224 214 647, e-mail: synek@adam.cz) ihned po uspořádání přehlídky, nejpozději však do 10. dubna 2005.
9) Písemnou přihlášku svých zpěváčků doplní pořadatelé regionální soutěže notovým záznamem obou písní s uvedením tóniny u písně zpívané s doprovodem, mohou přiložit příp. také jejich demonahrávku.
10) Při celostátní soutěži vystoupí děti se dvěma písněmi odlišného charakteru (táhlá, rytmická), u obou písní zazpívají min. 2 sloky. Jedna ze soutěžních písní dle výběru interpreta bude zpívána bez hudebního doprovodu.
11) Celostátní soutěžní přehlídku bude hodnotit nejméně pětičlenná odborná porota, která vyhlásí Zpěváčka České republiky roku 2005 (Zlatý zpěváček 2005 - 1. místo), Stříbrného zpěváčka 2005 (2. místo) a Bronzového zpěváčka 2005 (3. místo) a ocení dalších nejvýše 7 výrazných interpretů; porota může ocenit deset dětí. První místo získá jeden soutěžící, další místa mohou být výjimečně dělena pro více zpěváčků, maximálně je však možno na 2. a 3. místě ocenit 5 dětí.
12) Vítězové předcházejícího ročníku celostátní soutěže ve Velkých Losinách (děti oceněné 1. - 3. místem) se v dalším roce nemohou zúčastnit jako soutěžící regionální a celostátní soutěžní přehlídky. Pořadatelé je však mohou pozvat k účasti i k vystoupením jako hosty těchto soutěžních přehlídek.
13) Vystoupení na celostátní soutěžní přehlídce bude doprovázeno lidovými hudbami (českou, moravskou, slezskou), s nimiž bude dětem umožněna zkouška a včasný kontakt.
14) S vítězi bude Folklorní sdružení ČR dál v kontaktu a děti se mohou v nadcházejících letech zúčastnit za doprovodu přední muziky připravovaných Koncertů vítězů (říjen 2005 Bratislava) a příp. dalších připravovaných přehlídek a festivalů.
15) Folklorní sdružení ČR se vynasnaží vytvořit předpoklady pro vydání zpěvníčku lidových písní zpívaných při celostátních přehlídkách s uvedením interpretů.
Při hodnocení budou sledována odbornou porotou především následující kritéria:
1) Výběr soutěžních písní vzhledem k věku interpreta a jeho hlasovým a intonačním schopnostem.
2) Zvládnutí regionálního stylu, dodržení dialektu, hlasová a intonační přesnost a připravenost.
3) Výraz, přirozený projev a radost ze zpěvu, užití lidového oděvu.
4) Schopnost spolupráce a kontakt s doprovodnou hudbou.
Při hodnocení porota může přihlédnout (nepatří mezi kritéria):
1) K tanečnímu nebo hudebnímu doplnění vlastního zpěvu.

redakce

DALŠÍ INFORMACE: Zpěváčci
Zveřejněno 01.12.2004 v 10:11 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA