PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Navždy odešel Peter Homolka

Časopis Folklor 6/04
Dlouholetý československý delegát v CIOFF Peter Homolka (nar. 28. 7. 1942) zemřel v Bratislavě náhle po delší těžké nemoci 18. 8. 2004 v 62 letech. Jeho jméno nebylo ani mezi tanečníky našich předních folklorních souborů neznámé. Není tomu tak dávno, snad tři, čtyři léta, co vynikajícím způsobem vedl taneční seminář v rámci setkání vedoucích členských souborů Folklorního sdružení ČR. Návštěvníci Strážnice, Východné i dalších slovenských folklorních festivalů jej znají jako věčně usměvavého, aktivního a temperamentního muže, který řídil festivalové nácviky lidových tanců v rámci tzv. tanečních dílen nebo autorsky realizoval koncipované pořady zahraničních souborů. Jeho prostor naplňující znělý hlas s perfektní slovenštinou přečasto vedl seminář, jednání, zábavu nebo jen besedu mezi přáteli. Byl rozenou osobností s vyhraněnými názory a soudy. Jeho mysl byla plně věnována péči o folklorní taneční dědictví a o jeho další pěstování a rozvíjení. Měl velký podíl na trvalém rozvíjení mezinárodní spolupráce a v posledním desetiletí na rozvíjení velmi dobrých vztahů mezi folkloristy České a Slovenské republiky.
Zásadním způsobem rozvíjel vztahy mezi folklorními festivaly. Jako zkušený pedagog napomáhal folklorním souborům i skupinám na jejich cestě za uměleckým ztvárněním folkloru na scéně.
Peter Homolka byl především vysoce erudovaný odborník na slovenský folklor. Dlouhá léta působil v předních slovenských folklorních uměleckých kolektivech - SĹUK, Lúčnica, Gymnik a Devín nejen jako tanečník, ale především jako pedagog a choreograf. Později pracoval celé desetiletí na slovenském ministerstvu kultury a v Národním osvětovém centru v Bratislavě. Jeho taneční aktivity, tvorba a pozornost byla věnována nejen tanci folklornímu, ale také společenskému a modernímu scénickému. Byl také spolupracovníkem Folklorního sdružení ČR.
Petra Homolku jsem poznal jako nastupující pracovník Ústavu lidového umění ve Strážnici. Na poradách programové rady festivalu měl vždy podnětné náměty a názory, které obohatily programovou skladbu festivalu. Později jsem s ním a s jeho slovenskými kolegy úzce spolupracoval jako programový tajemník MFF Strážnice při zajišťování zahraničních souborů. Jeho dlouhodobě pěstované mezinárodní vazby a přátelství s delegáty CIOFF i vedoucími souborů byly vždy při jednání se zahraničními partnery přínosné. S velkým šarmem mne i další kolegy uvedl na mezinárodní fórum při společné účasti na festivalu v polské Zielone Gore. Za tuto zkušenost jsem P. Homolkovi dodnes vděčný. Naposledy jsme se setkali na předminulé Východné. Přestože měl zdravotní potíže, splnil všechny závazky, které jej k festivalu poutaly. O rok později již mu zdraví tolik nepřálo a festival opustil v jeho průběhu. Nemoc přemohla jeho vitalitu a chuť žít a dále rozdávat své zkušenosti novým generacím vedoucích a tanečníků.
Byl opravdovým přítelem a spolupracovníkem všech folkloristů. Jeho odchod není ztrátou jen pro folklorní hnutí na Slovensku, ale také u nás, ba v celé Evropě.

František Synek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 01.12.2004 v 13:32 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA