PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Za Honzou Čumpelíkem

Časopis Folklor 6/04
V úterý 21. září 2004, (den před narozeninami své ženy Barbory) nás všechny zastihla nečekaná zpráva. Zemřel tanečník, choreograf, autor pořadů a pedagog Jan Čumpelík (nar. 8. 6. 1925). Zprávě se nechtělo uvěřit. Vždyť mnozí z nás s ním hovořili po sobotním koncertu Ondráše v Obecním domě v Praze.
S Honzou Čumpelíkem nás pojilo vzácné přátelství. Je pravdou, že v posledních letech už jsme se tak často nevídali, spíše jsme si jen popovídali a popřáli zdraví a pohodu přes telefon. Dříve tomu však bylo jinak. Blíže jsme se seznámili po mém příchodu do Prahy a často se setkávali v časech, kdy jsem nocoval v jeho podkrovním ateliéru. Tehdy jsme pravidelně probírali různé otázky činnosti našeho sdružení, úspěchů i problémů scénické tvorby českých a moravských souborů, dramaturgie i režijního vedení folklorních pořadů. Při setkáních Honza často a rád vzpomínal na své moravské přátele, kamarády a spolupracovníky.
Byl uznávaným odborníkem na lidovou kulturu a folklor. Jako velmi zdatný choreograf připravil pro mnoho souborů poutavé choreografie lidových tanců nebo fundovaná pásma lidového zvykosloví, především s vojenskou tematikou. Jeho díla zůstanou určitě jistě ještě dlouhá léta ozdobou koncertů souborů Břeclavan, Hradišťan, Jasénka, Olšava, Podlužan, Vlčnovjan, Vsacan, Furiant, Kytice, Radost nebo Dechových orchestrů Čs. armády a Hradní stráže.
Byť v posledních letech sužován nemocí a zdravotními problémy, které ho "uvěznily" v jeho letenském bytě, přesto se stále zajímal o dění ve folklorním sdružení, sháněl novinky ze souborového i festivalového dění. Kromě folkloru se vytrvale věnoval také sportu a spolupracoval s Českou obcí sokolskou a s nejednou pražskou sokolskou jednotou.
Honza Čumpelík byl člověkem tvořivým a svým okolím uznávaný. Dokázal včas pomoci a poradit tam, kde jeho radu potřebovali a k dobru věci užili. Jeho recenze a články v našem časopisu vždy přinášely neotřelé soudy a názory. Jeho hlas bylo slyšet, jeho mínění bylo námi mladšími vnímáno. Věřím, že jeho myšlenky ještě dlouho budou napomáhat prospěšnému a užitečnému řešení věcí folklorních. Čest jeho památce.

František Synek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 01.12.2004 v 14:09 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA