PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Špatná zpráva pro nás všechny

Časopis Folklor 6/04
Osm a půl hodiny zbývá astronomickému létu, aby je vystřídal podzim, prý po dlouhé době opět úrodný na švestky. V pětadvaceti městech Česka je vyhlášen mezinárodní den bez automobilů. Sedám tedy v poledne po pracovním jednání na tramvaj. Na Letné, kde se schůzka odehrála. Střet léta a podzimu je zřejmý - střídají se přeháňky s vykukujícím sluníčkem zpoza mraků. Aktivuji si mobil a dostávám první zprávu, která jak blesk z čistého nebe rozhazuje moji spokojenost s úspěšně započatým dnem. Protože v té zprávě se dovídám, že o pár ulic dál před chvílí skonal Honza Čumpelík.
Naposledy jsem ho viděl a mluvil s ním v červenci na akcích Folklorního léta v Obecním domě. Pravda, byl už o hůlčičce, ale tvářil se optimisticky i spokojeně. Trochu mě překvapilo, když jsem ho v Repre nezahlédl 18. září t.r., kdy program Folklorního léta vrcholil. Ale nic zlého mě nenapadlo. (Ostatně o týden později jsem se na brněnské premiéře Čertovinek od Jaroslava Juráška dozvěděl, že neopomněl navštívit ani toto představení a že odcházel okouzlený a spokojený.) A najednou už patří jen vzpomínkám.
Vzpomínkám, z nichž každému nejvíce do popředí vystupuje jeho dobrota, ochota pomoci všem, kteří mají jen trochu zájem věnovat se tradiční lidové kultuře. Několikrát jsem se s ním setkal v porotách soutěžních přehlídek folklorních souborů a v následných seminářích. Oceňoval jsem, jak se on, zkušený choreograf a tanečník, dokázal přiblížit i těm nejdoslovnějším začátečníkům. Vždy se jejich výkony nadchl. A nikdy jim nic nevyčítal - aby jim neublížil slovní kritikou, raději se před ně postavil a zatancoval. Možná takhle to zkuste, vždyť na to máte! Již tehdy mu vlasy prokvétaly doběla, ale děcka ho brala, jeho ukázky měly patřičný charakter i temperament.
Je to letos neveselý rok. Opustili nás tři lidé stejně velkého srdce, kteří pomáhali tam, kde jich bylo potřeba - Jiří Ica Pospíšil, Peter Homolka, a nyní Jan Čumpelík. Ty vynikající letošní švestky už napřesrok neokoštují. Ale i takový je život. Protože dokud budeme moci koštovat my, třeba po premiéře nového programu, vždycky si vzpomeneme a budeme se uvnitř duše ptát, co by na to řekli Honza, Peťo, Ica.

Viliam Dekan

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 01.12.2004 v 14:09 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA