PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zdeněk Kašpar na Valašském Slavíně

Časopis Folklor 6/04
Navzdory lidské konečnosti je však čas dílem výjimečných osobností otevřen do budoucnosti a jejich dílo dává této budoucnosti osvěžující bohatství a plnost. Na Valašském Slavíně se dotýkáme osudů lidí, kteří přesáhli sami sebe a svými schopnostmi a svým uměním poznamenali naše životy trvalou inspirací. Byli a zůstávají pro nás inspirativní právě proto, že chodili podobnými cestami jako my, překračovali práh domova podobný našemu, cítili podobně jako my rytmus krajiny, který ho dotváří, zakoušeli v nejrůznějších podobách jeho přitažlivost a lásku k němu, ale i stesk vyvolaný odloučením či jeho ohrožením. Navíc pak svému celoživotnímu zaujetí pro svůj kraj a jeho obyvatele dokázali dát literární, výtvarný či hudební tvar, nebo toto zaujetí dokázali završit mimořádnými činy, které paměť tohoto kraje činí opravdu velkou. A ode dneška už natrvalo se tady budeme při svých návratech setkávat se jménem a symboly spojenými s velkým valašským muzikantem, primášem a uměleckým vedoucím Souboru valašských písní a tanců Jasénka ze Vsetína, sběratelem lidových písní a velkým popularizátorem lidového umění a Valašska Zdeňkem Kašparem.
Takto přiblížil osobnost Zdeňka Kašpara při slavnostním odhalení jeho pamětní desky na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm dne 3. července 2004 Dalibor Malina. Autorem pamětní desky je akademický sochař Miroslav Machala, také rodák z Jasénky.
Zdeněk Kašpar se narodil 29. května 1925 v obci Jasénka, která je již nyní částí Vsetína. Název rodné obce dal do vínku souboru, jehož vznik inicioval v roce 1944. Po celou dobu stál na postu primáše a uměleckého vedoucího souboru Jasénka až do svého úmrtí 19. listopadu 2002. Jako mladý učitel působil ve Velkých Karlovicích, kde začal svou sběratelskou činnost. Zaznamenal a zapsal velké množství valašských písniček, které by jinak zůstaly v zapomnění. Rovněž našel a uvedl na repertoár Jasénky točivý tanec zvrtaný a písničky k němu. V rodinném archivu po něm zůstaly více jak 4.000 záznamů písniček, návrhy scénářů k lidovým zvykům spojených s přírodním kalendářem. Soubor stále těží z jeho sběratelské činnosti, hudebních úprav a nápaditých aranžmá. Podílel se i na vydavatelské činnosti. Sám připravil k vydání několik sbírek a přispíval do národopisných časopisům, zejména Doliny Urgatiny a sborníku národopisných studií pod názvem Valašsko. Vždy dbal na stylovou čistotu a maximálně kvalitní interpretační provedení nejen muziky, ale i tanců. Vychoval a ovlivnil řadu muzikantů, zpěváků a tanečníků a zůstane vzorem pro mnohé následovníky. Zdeněk Kašpar se stal pojmem již za svého života nejen mezi znalci folkloru, ale i u příznivců kvalitní folklorní muziky.
Soubor Jasénka se pod jeho vedením brzy dostal do povědomí široké veřejnosti a dodnes patří k nejznámějším a nejvýznamnějším folklorním souborům na Moravě. Valašský folklor přiblížil divákům nejen po celé naší zemi, ale i na mnoha zahraničních festivalech a přehlídkách, kterých soubor za dobu své existence uskutečnil nespočet a přivezl si z nich mnohá ocenění. Letos je to již neskutečných 60 let nepřetržité činnosti souboru a 13. listopadu oslaví své výročí v Domě kultury ve Vsetíně. Zdeněk Kašpar již bohužel nebude stát na primášském postu, ale přeci jen bude svým způsobem jeho přítomnost zhmotněna v jeho hudbě a písničkách.

Helena Galatíková

DALŠÍ INFORMACE: Hřbitov Valašský Slavín
Zveřejněno 01.12.2004 v 14:30 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA