PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Dvě poutavé knížky

Časopis Folklor 6/04
V září vydala Agentura vojenských informačních služeb MO ČR v redakci účelové tvorby dvě zajímavé publikace. Obě se zaměřují na oblast kultury v armádě a mapují jednotlivé etapy jejího rozvoje jak ve svých profesionálních, tak amatérských projevech. Obě také zahrnují půlstoletou existenci tohoto fenoménu, jehož obdobu bychom v cizích armádách v takové míře jen těžko hledali. Obě také vyšly v české a anglické mutaci.
První knížka nese název Okamžiky pro potlesk - půlstoletí kultury v armádě. Autorský kolektiv provází čtenáře na stovce stran všemi zákoutími "dozbrojování naší armády zbraněmi kultury", které probíhalo nepřetržitě a v různé intenzitě od padesátých let minulého století. Zajímá vás divadlo, hudba, fotografie, výtvarné umění, noviny a časopisy, nebo třeba folklor? Chtěli byste znát osobnosti, které prošly profesionálními soubory nebo vojenskými redakcemi sdělovacích prostředků? Chtěli byste se dozvědět, kde a kdy působily v rámci vojenských uměleckých těles také profesionální lidové skupiny? A které folklorní přehlídky a festivaly armáda pořádala? Pak právě v této knize se to zcela jistě dozvíte.
Kniha, bohatě doprovozená fotografickým materiálem, má ale i své slabiny. Jednak limitovaný rozsah nedovolil autorům jít do větší hloubky. Za druhé pro ně nebylo snadné vypořádat se s ideologickými atributy, které si s sebou, vlastně prvoplánově, armádní kultura především v padesátých letech a potom v době normalizačních sedmdesátých let nesla. K tomu doposud chybí potřebný historický odstup. Objektivní hodnocení je tak místy vědomě nahrazováno pohledem opatrným, neprovokativním. Na škodu je i několik faktografických chybiček, které při korekturách unikly.
Po druhém titulu bude větší sháňka ve folklorním světě. Reprezentační publikace Jánošík Ondráš - 50 let vojenského uměleckého souboru sleduje vývoj tohoto tělesa od jeho olomouckých počátků (podzim 1954), přes celou éru amatérského Vojenského souboru písní a tanců Jánošík Brno (1957-1992) až po poloprofesionální současnost Vojenského uměleckého souboru Ondráš Brno.
Autorský tým z řad současných i bývalých členů měl situaci usnadněnu tím, že již od 30. výročí se pravidelně v pětiletých intervalech historie souboru kompletovala vydáváním výročních almanachů, ale také proto, že v archívu souboru jsou pečlivě schraňovány kronikářské, publicistické, fotografické, filmové i další cenné materiály. Kniha si navíc neklade za hlavní cíl odborný průnik do historie folklorismu, nesnaží se zasadit uměleckou činnost souboru do širších souvislostí folklorního hnutí a scénického zpracování folkloru, jako tomu bylo např. v brožuře Lidová hudba a tanec na jevišti (čtyřicet let Hradišťanu) Josefa Jančáře a Martiny Pavlicové (ÚLU, Strážnice 1990). Autoři z Ondráše vsadili především na reprezentační funkci. A tak hlavní, popisně informační a dokumentační stream jako by ustupoval do druhého plánu, a do popředí se dostávají vzpomínky, vyznání a zdravice osobností, jakož i přitažlivá grafická úprava, bohatý fotografický materiál, který knize dominuje, a připojené multimediální prezentační CD.
Knížka určitě potěší srdíčko všem, kteří souborem prošli nebo s ním spolupracovali, či mu prostě fandí. Přesto si jednu malou výtku neodpustím. Soubor, který se hrdě hlásí ke jménům dvou nejslavnějších zbojníků, by měl být o některých historických faktech poučenější. Zejména když kapitolu Proč právě Jánošík a Ondráš? uvádí věta Na začátku dejme slovo dějepiscům: nemělo by se v ní vydávat za dějepisný fakt tvrzení, lidovou romantizující tradicí často opakované a mnohými umělci při zpracování jánošíkovské tématiky s oblibou přebírané a šířené, že "...vše nasvědčovalo tomu, že se vydá na dráhu kněze. Odporuje to historické skutečnosti a patří to opravdu jen do říše pověstí a legend nebo uměleckých licencí o Jánošíkovi.
Vojnou procházelo hlavně při výkonu prezenční služby tisíce mladých mužů. Ti z nich, kteří využili možnost seberealizovat se formou zájmové umělecké činnosti v armádní soutěži umělecké tvořivosti, anebo ti, kteří působili v některé z profesionálních kulturních institucí, si mohou v těchto pěkně vypravených knížkách zavzpomínat, a také se poučit. Totéž nabízejí i ženám, kterých prošlo amatérskými kolektivy a profesionálními uměleckými složkami armády také nemálo.
Určitou nevýhodou je, že oba tituly jsou účelovými neprodejnými tisky, pro civilisty tedy hůře dostupné. Ale několikatisícové náklady slibují, že vytrvalí zájemci si k nim cestičku najdou.

Viliam Dekan

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 20.12.2004 v 14:33 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA