PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vánoce s Malým Zálesím

Dětský folklorní soubor Malé Zálesí, Luhačovice
Jaké byly letošní Vánoce s Malým Zálesím? Určitě veselé a bohaté. Bohaté množstvím zážitků, vánočních koncertů a akcí, veselé setkáváním, zpěvem a koledováním. Vánoce Malého Zálesí začaly již 27. listopadu v Chomutově, kam jsme jeli na pozvání našich přátel ze souboru Krušnohor. Společným koncertem v chomutovském divadle jsme si připomenuli, jak se odlišují adventní a vánoční zvyky na obou koncích naší republiky, ale také co je spojuje. Chomutovjané nás zaujali stylizací svých čísel a výbornou dudáckou muzikou, oni oceňovali přirozenost našich tanečníků a zpěváků a u muziky schopnost improvizace a kontakt se zpěváky. Naučili jsme se novým koledám a tancům a strávili zde pěkné chvíle. Kouzelným zážitkem byl nedělní komorní koncert Malého Zálesí v muzeu v Chomutově, mezi vystavenými betlémy ze všech koutů Čech, historickými i soudobými.
V pátek 10. prosince jsme se v luhačovickém Lázeňském divadle představili hned dvěma koncerty. Na dopolední představení pro školy jsme pozvali kamarády ze souboru Kuřátko z Bánova, kteří svým zpěvem okouzlí snad každého, kdo je uslyší. Kluci mají za sebou řadu úspěchů a ocenění i vydané CD Mladé vzpomínky. Jsme všichni jejich velkými fanoušky a těšíme se na další společné akce.
Večerní koncert už byl zcela v režii luhačovických dětí a mládeže. Přestavily se na něm obě věkové skupiny Malého Zálesí i s cimbálovou muzikou Zálesí. Hosty, kteří se na realizaci koncertu významně podíleli, byla dětská cimbálová muzika ZUŠ Luhačovice, vedená Jiřím Sládkem a dramatický kroužek DDM, který vede Regina Bittová. Společně jsme již od října připravovali nový vánoční program, jehož těžištěm je hra o narození Ježíška, inspirovaná lidovými pastýřskými výstupy a koledami. Se stejným programem jsme v neděli 12. prosince vyjeli do Vlachovic, kde náš dvouhodinový koncert ocenili vynikající vánoční polévkou se sušenými houbami a švestkami. Pěknou akcí byla vánoční beseda u cimbálu v Sokolovně. Její organizace se ujala TJ. Hostem Malého Zálesí zde byl folklorní soubor Nivnička. Ženy a muži z Nivnice zde předvedli rekonstrukci draní peří a mikulášské obchůzky ze čtyřicátých let dvacátého století a nezklamali krásnými zpěvy vánočních koled. Nevyvedla je z míry ani menší účast návštěvníků a dobře se v Luhačovicích pobavili a pobesedovali.
Díky koncertům a mnoha dalším akcím si letos členové Malého Zálesí Vánoce opravdu užili. Neobešly se ani bez vánoční besídky a Štěpánského koledování muzikantů. Budeme mít dlouho na co vzpomínat. Nezbývá, než se těšit na příští rok, co nám zase Vánoce přinesou. Určitě si zopakujeme koncert z Krušnohorem, tentokrát v Luhačovicích.
Blanka Petráková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 05.01.2005 v 19:14 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA