PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Valaši dobyli Žďár

VIII: Národní krojový ples Folklorního sdružení ČR,
Dům kultury Žďár nad Sázavou 5. února 2005
Když bylo loni rozhodnuto, že pomyslnou štafetu prezentace národopisných regionů na Národním krojovém plese Folklorního sdružení ČR ve Žďáře nad Sázavou předají Chodové Valachům, málokdo tušil, co bude následovat. Valaši se na tuto akci totiž připravili ve velkém stylu.
Národní krojový ples patří již tradičně mezi nejkrásnější akce plesové sezóny už krásou a pestrostí lidových krojů, dobrými lidovými muzikami a zajímavým programem. Už zahájení letošního plesu, považované většinou pamětníků za dosud nejlepší, ukázalo promyšlenou a pečlivě připravenou programovou koncepci. Šest autobusů účinkujících z Valašska, které připravil a na sále dirigoval Miroslav Ekart, dokázalo svým perfektním a nadšeným vystoupením, doplňovaným obrazovými projekcemi z jejich rodného kraje, zvednout ze židlí celý sál k dlouhému potlesku. Valaši pak kralovali jevišti a parketu v průběhu celého večera. Velmi dobré výkony předvedla dechová hudba "Valaška", cimbálová muzika souboru "Vsacan", ale také "Prácheňský soubor písní a tanců" ze Strakonic, cimbálová muzika Vojenského uměleckého souboru "Ondráš" z Brna a další. S napětím byla sledována soutěž o nejsympatičtější krojovaný pár plesu, ve které vavříny sklidil pár ze souboru "Vsacan". Na plese nechyběla bohatá tombola, na jejíž přípravě má největší zásluhu žďárský soubor "Studánka". Pestrost nabídky jídla a nápojů obohatily pravé valašské klobásy a nepostradatelná slivovice.
Mezi hosty plesu patřili samozřejmě tři patroni: Miroslava Němcová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Miloš Vystrčil, hejtman kraje Vysočina a Václav Kasík, generální ředitel Českého rozhlasu. Pořadatelé rádi uvítali také Zdeňka Škromacha, 1. místopředsedu vlády ČR a ministra práce, předsedu podvýboru pro mládež PS P ČR Josefa Smýkala a sociálních věcí, Martina Bělčíka, náměstka ministra obrany ČR, Františka Hudáka, generálního ředitele ŽĎAS, a.s. a mnoho dalších významných osobností. Mezi zahraniční hosty patřily delegace Slovenské republiky a Čínské lidové republiky, Lillo Alessandro, prezident mezinárodní organizace lidového umění IGF, představitelé partnerských organizací z Itálie, Polska, Rakouska, Ruska a Španělska. Je potěšitelné, že také řada hostů se účastníkům plesu představila v lidových krojích: Miroslava Němcová, která chodí v horáckém kroji již pravidelně, Zdeněk Škromach (kroj rohatecký) a Václav Kasík (kroj karlovarský) a další.
Národním krojovým plesem byla zahájena propagační kampaň k 52 členským folklorním festivalům FoS ČR, které se uskuteční v roce 2005.
V propagační kampani se objevila zpráva, že se Valaši pokusí koupit Město Žďár nad Sázavou za blíže neurčené množství slivovice. Takováto smlouva podepsána nebyla. Získali však kousek srdce mnoha žďárských občanů a na oplátku zde nechali kus srdce svého.
Spolupořadateli plesu byli vedle Folklorního sdružení ČR také Město Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina, Horácké folklorní sdružení a Dům kultury Žďár nad Sázavou.
Generálním sponzorem plesu byl ŽĎAS, a.s.
Mediálními partnery plesu byli: Český rozhlas, Český rozhlas - region Jihlava, Mediatel - Zlaté stránky, Radio Proglas, Dětská tisková agentura, MF DNES - regionální pobočka, Noviny žďárské radnice, Parola s.r.o. Jihlava a Televize Vysočina.
Národní krojový ples dále podpořili: AGRO Měřín, a.s., CAC Leasing a.s., Caesar Crystal Bohemiae, a.s., Světlá nad Sázavou, Josefodol, COLAS CZ, a.s., Dr. Radslav Kinský, ENPEKA, s.r.o., Žďár nad Sázavou, Folklorní soubor Škubánek, Světlá nad Sázavou, Glaverbel Moraviaglav, a.s., GREMIS, s.r.o., Hydroprojekt CZ, a.s., KODEX Žďár nad Sázavou, Lékárna U Aesklepia, Žďár nad Sázavou, Město Světlá nad Sázavou, Měšťanský pivovar, a.s., Havlíčkův Brod, Modrotisková dílna Danzingerů, Olešnice na Moravě, Národní ústav lidové kultury Strážnice, OSA Praha, PAMEX Žďár nad Sázavou, PKS HOLDING Žďár nad Sázavou, Poděbradka, a.s., Poděbrady, Santini Tour, Žďár nad Sázavou, Sdružení Tradice ČR, SEZ - CZ, s.r.o., Žďár nad Sázavou, Sklárna Beránek, Sklárny Karlov, Sklo Bohemia, a.s., Světlá nad Sázavou, SONA Žďár nad Sázavou, Střední grafická škola Jihlava, TG TISK s.r.o. Lanškroun, TOKOZ, a.s., Žďár nad Sázavou, VHS s.r.o. Žďár nad Sázavou, Zahrada Vysočina a další instituce a firmy.

Zpracoval: Jiří Pokorný, 6.2. 2005

Národní krojový ples
Žďár nad Sázavou 2005
Národní krojový ples
Před plesem 5.2.2005
Národní krojový ples
V průběhu NKP 2005

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 15 názorů)


09.03.2005 v 09:10Romana Bílá

Ahoj Katko, sdílím tvůj názor na dění na plese. Kromě toho mě však mrzí, že na tebe skoro nikdo nereaguje. Možná je to tím, že tato diskuse je tady moc zapadlá. Možná by bylo lepší, kdyby jsi svůj názor zveřejnila na stránkách www.FolklorWeb.cz Tam je fórum otevřené všem, je přehledné a lidé na sebe navzájem hodně reagují. Tam bychom si víc pokecaly.

Ahoj Romana


27.02.2005 v 21:00Viliam Dekan

Su rád, že se mi telefonicky ozval pan Ekert. Věřím mu, že se snažil o co nejlepší představení valašského folkloru na žďárském plese. Jste-li názoru, že to bylo OK, napište!!! Proč ne?


22.02.2005 v 23:34vili

V této diskusi zaznívají názory pozitivní i kritičtější. Možná, že by ji stálo za to shrnout a vytáhnout z ní zajímavé podněty nebo připomínky. Když to neudělá někdo jiný, zkusím to sám. Ale raději počkám do konce měsíce, třeba se ještě někdo vyjádří.


Pozdě, ale přece. Podle mě byl bál ve Žďáru naprosto příšerný. Zcela se ztotožňuji s prvním příspěvkem, také mi to silně připomínalo spartakiádní cvičení určené především váženým hostům než samotným tanečníkům. Budu psát z pozice muzikanta, ale neslyšela jsem na plese žádný pozitivní ohlas ani od tanečníků.
Na bál jsem se těšila, Valašsko mám moc ráda a těšila jsem se, jak si zahrajeme, poslechnu si ostatní muziky a budeme plesat až do rána. Trochu mě zarazilo, když jsem se dozvěděla, že náš čas přijde od 1.00 do 1:20 v předsálí. Ale myslela jsem, že se bude hrát neformálně i mimo vyhrazený čas. Jenomže na tomto plese nebyl pro jakoukoli spontánnost žádný prostor. Basu ani cimbál jsme nebrali, bylo nám řečeno, že nástroje budou k dispozici. Tady mi mělo dojít, že o žádnou pařbu nepůjde. Byly k dispozici, ale pouze ve vyhrazeném čase a ne pro "zahrání si", ale pro krátká vystoupení zúčastněných souborů v průběhu noci v předsálí.
Vem čert, že při předtančení na sále organizovaně tančila stovka chlapů stejnou figuru v odzemku a optimisticky rozjásaný závěr silně připomínal propagandistický konec Pyšné princezny, takže jsem se na to nevydržela dívat i když ti chlapi byli TOLIK šikovní. Ale trvalo to ani ne hodinu.
Organizace předsálí však trvala celou dobu. Začali jsme hrát v nám vymezeném čase, tanečníci si začali poroučet točené, zábava se rozjela. Po uplynutí daných dvaceti minut však přišla paní, že je nachystaná další muzika na střídání. Dobře, ať si taky zahrají. Však můžou pokračovat v započaté zábavě. Jenomže místo veselení přišlo několik starších paní, které začaly zpívat táhlou píseň jakože vystoupení. Rozjásaní tanečníci, kterým snad měl být určen tento bál, odešli. Nechci se nikoho dotknout, ale koho o půl druhé nad ránem zajímá nějaké vystoupení???
Na druhou stranu musím přiznat, že po skončení všech předtančení jsem si zatančila, jako už dlouho ne. Ale pro muzikanty to byla akce pod psa.
Organizovanému folkloru 3x ŽĎÁR!!!!


20.02.2005 v 21:49kasparci

Milí tanečníci marcded a vajdaman chteli bychom jen podotknout, že počet muzikantů Vsacanu a Jasénky by dal dohromady 4-5 kšeftovních kapel. Vaší poznámce o špičce nosu tedy nerozumíme.Všichni tito "kšeftmani" dali přece přednost Žďáru.
Píšete, že jste si bezvadně s ostatními souboráky zatančili při ne příliš košer muzice? (speciálně ro Vás - poznámka s vysvětlením: kdo to kdy slyšel zančit si bezvadně při špatné muzice? Z toho vyplývá, že vám muzika při tanci moc nevadí.
Oceněňujeme však Vaši upřímnost a odvahu prozradit nám na sebe, že uši nosíte jen jako dekoraci.(berte to prosíme trochu s nadsázkou - výborně se u formulací těchto poznámek bavíme, dáme si na zpívání Pavly na Sychrově po panáku).....


18.02.2005 v 13:36Petr Živocký

Mili tanecnici marcded+vajdaman, k Vasi poznamce k vykonu muzik Jasenka a Vsacan. Prostor obou muzik v ramci hrani byl predem presne naordinovan, v tomto smeru byla mnohem vice vytizena muzika Vsacanu (a nehrali spatne). Za Jasenku musim rict, ze jsme meli 30-ti minutovy prostor na hlavnim sale a neco malo pri zahajeni v predsali. To bylo vse. Poznamce o kseftu nerozumim! Pokud to tak vyznelo, verte, ze bych radeji hral, nez se kousal nudou do 4 do rana a cekal, na jiny soubor abych mohl jet domu.


16.02.2005 v 00:49w

Milý Sonnennne, zkus se se svou diskusí o foto přesunout na následující článek Valaši dobyli Žďár - VIII. krojový ples... Ono to nějak samovolně pokračuje tam. Když už jsi tu diskusi vyprovokoval, tak se aspoň vyjádři k dalším názorům (zas tolik jich není). Dík a těším se na nová stanoviska.


16.02.2005 v 00:45Pavel Fojt

Nádherná atmosféra,přehlidka kroju,výborná prezentace valašských souboru,která zvedla diváky ze židlí...Tak se mi jevil letošní bál ve Zdáru!Velké poděkování patří panu Ekartovi ze Vsetína,který jakožto režiser programu, připravil divákum nezapomenutelný zážitek.Kdo slyšel 40-ti členný chlapský sbor valachu,dá mi za pravdu.Děkuju vám,valaši!


12.02.2005 v 14:57Vili

Sonnenne, stěmi fotkami máš svatou pravdu, ale vůbec nejsi první (to není výtka, jen konstatování, že se stav nemění). Ona se totiž pravidelně opakuje od různých lidí už z předcházejících let. Mrkni na ohlasy z loňska. Je to pravda. Z plesu je málo foto lidí a hodně foto VIPů. Dokonce to nevyřešil ani odkaz pod stejným článkem, ale z 8.2., na fotoalbum Dětské tiskové agentury na Adam.cz - trochu nekvalitní galerie, a taky převaha oficiálních snímků. Přitom se nedivím, že účastníci a hlavně účinkující se chtějí najít. A ti co zrovna nebyli, nasát atmosféru. K tomu jim ale pohled, byť milý, na naše politiky a prominenty v krojích nepomůže.


12.02.2005 v 14:26Vili Dekan

Trochu jsem se nejdříve lekl, kamže zmizela diskuse k tomuto článku (ze 6.2.), než jsem zjistil, že jsem si otevřel na první pohled textově identický, jen trochu graficky zvýrazněnější a s jinými foto, článek z 8.2., jehož název také začíná Valaši dobyli Žďár. Tomu tedy nerozumím, proč mají viset dva stejné články na dvou různých místech. Mate to lidi. Dikuse se tak zbytečně roztříští na dvě místa, lidé jen těžko mohou reagovat na všechny názory, protože nejsou pohromadě, zdržuje to. Pokud bylo článek třeba doplnit, opravit či upravit nebo přidat fotky, pak by bylo správné editovat text ze 6.2., případně k tomuto původnímu datu přidat datum aktualizace. (Dva články - původní i aktualizovaný - by to představovalo jenom v archivu, kdyby někdo potřeboval doložit přesně, jaké znění bylo to původní.) Pro návštěvníky by to bylo přehlednější.


PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKYNEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 07.02.2005 v 13:59 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA