PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vyznání... Živany Vajsarové

Časopis Folklor 1/05
Než se zamyslím nad svým vztahem k lidovému tanci, dovolte, abych uvedla slova Leoše Janáčka o partituře Lašských tanců: "V notách, taktech, sedí mi jizba napěchovaného lidu, zpocených zčervenalých tváří. Vše se hýbe, klaní, vrtí..."
Tato slova mi uvízla v mysli. Sešla jsem se nad nimi s otcem v době, kdy už jsme spolu úzce spolupracovali. K této spolupráci vedla delší doba až po mé samostatné pedagogické práci s dětmi v tanečním oddělení LŠU. Uvědomovala jsem si, že v taneční výchově je důležité probudit v dětech tvořivost, představivost, muzikálnost, ale i kultivovat a usměrnit jejich pohyb
motivací.
Dětský lidový tanec - lidové hry - považuji za nepostradatelnou součást taneční výchovy dětí a za význačný prostředek jejich uměleckého cítění pro celý život. Svými osobitými rysy, hudebními a pohybovými, poskytuje lidový tanec širokou škálu výchovných prostředků, které ostatní obory nemají.
Z mých žáků tanečního oddělení ZUŠ vznikl nejdříve dětský taneční soubor "Jaro", ale dále zůstávají v kolektivu i ti, kteří dospěli - chlapci i děvčata, chtěli dále pokračovat. S touto složkou bylo třeba již pracovat jinak. Rozbor tance více do hloubky. Toho se ujal můj otec František Bonuš a ještě několik let se souborem pracoval a věnoval se nám, aby ze svých zápisů lidových tanců v terénu a svých dlouholetých zkušeností předal co nejvíce. Na tuto dobu vzpomínám s láskou a vděčností. Byla pro mne "nejvyšší" školou.
Dnes již nemůžeme být svědky toho jak lidé tančili, jak to zažil Leoš Janáček, a jak to též zažil můj otec F. Bonuš na svých cestách za pamětníky lidových písní a tanců. Krása a obrovská rozmanitost našich lidových písní a lidových tanců uchovaná ve sbírkách musí být chráněna, objevována, udržována a také předváděna. Toto považuji také za své životní poslání.
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 01.01.2005 v 12:07 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA