PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Psohlavci v Praze

Další lekci z národopisu si mohli vychutnat obyvatelé našeho hlavního města.
Přesně týden po Moravském plese se ve smíchovském Národním domě sešli ti, kterým učarovala Šumava. Pořadatelem již 69. Pošumavského věnečku bylo Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze.
Letos poprvé se spolupořadatelem stalo Folklorní sdružení ČR. "Zahajujeme tak další kapitolu vzájemné spolupráce," zaznělo z úst předsedy FoS ČR Zdeňka Pšenici.
Program večera zahájil průvod krojovaných účastníků a příchod čestné stráže s historickým praporem - čestným symbolem Psohlavců v Praze. Z Chodska přijela dechová hudba Horalka, z Klatov se představil Národopisný soubor Šumava a šanci dostala i nejmladší muzikantská generace dechová hudba Junior.
Ovšem nejen s kroji z jižních Čech se tady mohl člověk potkat. Na parketě se hned v úvodu představili také členové slovenského folklorního souboru Šarvanci. Pro úplnost dodávám, že zvát na věnečky hosty z jiných národopisných oblastí je už tradiční a že soubor Šarvanci působí v Praze, takže to neměl daleko. Ale na parketě i na pódiu bylo krojů ještě víc. Na jevišti v uniformách (jsou to kroje? Asi ne, ale určitě stejnokroje) hrál taneční orchestr Ústřední hudby AČR a na parketu jsem viděl i pána v sukni (viz foto).
Ke každému pořádnému plesu patří tombola. Nechyběla ani na Pošumavském věnečku. Hlavní cenou byl zahraniční zájezd, ale zklamaní nebyli ani ti, kteří vyhráli jednu z dalších 149 cen. Já jsem si myslel na velké chodské koláče. U toho také zůstalo, vyhrál jsem dárkové balení Becherovky. Nicméně i ty koláče jsem později ochutnal. Byly výborné.
"Jsme připraveni společně s Folklorním sdružením ČR důstojně navázat na obrovskou a jedinečnou tradici Pošumavských věnečků v Praze," řekl před zahájením předseda pořádajícího Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví Dr. Václav Kupilík. A podle mého názoru se to podařilo.
Pošumavský věneček se vydařil, vystoupily vynikající folklorní soubory, hrály skvělé kapely, v sálech i v předsálí vládla výborná nálada a bylo i dost místa na tanec. Při přípravách jubilejního Pošumavského věnečku v roce 2006 je z čeho vycházet a na co navazovat.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 28.02.2005 v 09:29 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA