PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Jiří (Ica) Pospíšil

Časopis Folklor 1/2005
Osobní vzpomínka na přítele
Lidová písnička a lidová hudba se poslouchá vždy velmi příjemně, ať je původ jejího vzniku jakýkoliv. A ještě příjemněji je člověku na duši, když ví, kdo ji upravil, napsal či složil, když zná autora těchto libozvučných tónů, když s ním prožil chvíle, při kterých se rodily, a když byl u toho, jak poté zněly tisícům diváků a posluchačů na stovkách koncertů a vystoupení.
A pak náhle nastane okamžik, kdy zůstane písnička a hudba sama. Souznění nástrojů a autora je náhle a nečekaně přerušeno. Ale hudba a písnička mají tu nádhernou moc, že myšlenky a pocity toho, kdo ji dával dohromady, kdo ji s úctou maloval do notové osnovy a předem v duchu slyšel, jak budou znít, v ní natrvalo zůstanou.
Každý, kdo je opětovně uslyší, vždy řekne - to jsou věci, které napsal Ica Pospíšil. A kdo je uslyší poprvé, třeba jenom stručně poznamená - ten, kdo to napsal, musel hodně umět...
A Ica toho uměl opravdu hodně. Stopy jeho díla zůstanou trvale i na Valašsku, ke kterému se hrdě a pyšně hlásil a o kterém říkal, že se stalo jeho druhým domovem. Především v souboru Vsacan, se kterým spolupracoval na poli choreografickém či hudebním více jak čtyřicet let.
Tato spolupráce začala nejprve na poli choreografickém-" Mateníky", "Řemesla" a tanec "Starodávný", který je považován za jeden z nejhezčích obřadních tanců a patří ke klenotům v repertoáru "Vsacanu", a pokračovala činností skladatelskou. Pro "Vsacan" napsal muziku k snad nejúspěšnější umělecké kompozici "O Vojtkovi", na jeho hudbu vzniklo další veleúspěšné programové číslo "Svatojánské ohně" a jeho nejnovější dílo - taneční a hudební obrázek "Pocta Leoši Janáčkovi", který mohli diváci zhlédnout v premiéře při "Galaprogramu" souboru "Vsacan" k 60. výročí jeho založení v listopadu 2003.
Je smutné, že dnes už o tomto poctivém umělci, který i pro nás Valachy představoval symbol poctivosti a pravdivosti tanečního umění i krásy lidové písně a muziky, musíme hovořit jen v minulém čase. Jsme přesvědčeni, prostě víme, že každá vzpomínka na něj je spojena s krásou, že vždy bude jeho odkaz spojen s radostí a veselostí a že vždy, když budeme tancovat na melodie a skladby, které vymyslel, a choreografie,kterépro Vsacan vytvořil, budeme mít pocit, že na nás z muzikantského nebe dohlíží a že dohlédne až na Vsetín.

Oldřich Štroblík

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.01.2005 v 08:46 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA