PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Jak u nás bývalo

Časopis Folklor 1/2005
V Olomouci, díky finančnípodpořetamníhoKrajského úřadu a Městských úřadů v Prostějově a Uničově, a také Obecních úřadů v Bohuňovicích, Liboši, Příkazích, Samotiškách, Skrbeni, Tršicích a ve Velkém Týnci, vyšla ve zdejším nakladatelství Danal pečlivě připravená kniha Jiřího Kráčmara s ilustracemi Vlasty a Zdeňka Horákových "Jak u nás bývalo"
JUDr. Jiří Kráčmar, povoláním právník, je rodák ze Štěpánova (nar. 1935), kde prožil dětství, mládí a žije zde dodnes. Mimo svoje povolání je známý publicista, redaktor a divadelní ochotník. Publikoval často v regionálním tisku, přeložil několik knih ze slovenštiny, podílel se na knížce Paměti obce Štěpánova. Sám napsal publikaci "Rok na dědině (Štěpánov)" a pro nakladatelství Avicenum připravil "Rybářskou kuchařku". Nyní předkládá čtenářské veřejnosti další publikaci, ve které zaznamenal lidový rok na Hané.
Kráčmar v ní vypovídá vlastní zkušenosti a pečlivě sleduje dění nejen ve Štěpánově a v okolních obcích, ale sděluje poznatky staré tradice z mnoha míst na Hané. Zná nejen původní prameny a literaturu, ale navíc uvádí celou řadu známých jmen osob, které, stejně jako Jiřího Kráčmara, po léta spojuje zájem o lidovou kulturu rodné Hané. Opakovaně jsme ho poznávali z řady příspěvků na odborných konferencích o lidové kultuře na Hané a nyní v knize "Jak u nás bývalo" vypovídá její autor mnohé ze svých životních zkušeností, co na Hané bývalo od masopustu do Vánoc, a od Vánoc a Nového roku až do Tří králů. Popisuje lidové zvyky a obyčeje, a místy je doplňuje tradicemi bývalých zdejších německých menšin. Zaznamenává hanácká říkadla, popěvky a písně i místní zvyklosti. Věnuje pozornost lidovému jazyku s jeho četnými obměnami, stejně jako životu na hanácké dědině a jeho spojení s přírodou.
Poslední práce Jiřího Kráčmara si zaslouží veřejné pozornosti nejen jeho čtenářů, ale také našich odborníků. Vždyť Haná nečekaně získala další významnou publikaci.

Helena Lisická

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.01.2005 v 14:16 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA