PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Danaj zaujal, potěšil a hlavně dobře slavil

Časopis Folklor 1/2005
V sobotu 23. října jsem měl, spolu s dalšími sedmi stovkami návštěvníků dvou slavnostních koncertů uspořádaných ve Strážnici u příležitosti
45. výročí založení souboru "Danaj", vzácnou příležitost zhlédnout pozoruhodné vystoupení jubilujícího kolektivu.
V čem bylo pozoruhodné? Především skutečností, že tvůrčí kolektiv připravil zcela nový slavnostní program, v němž nebylo místa pro nostalgické vzpomínání na doby "otců zakladatelů" a prvních souborových generací či nespočetných ocenění a titulů, ale v němž se zúročilo nadšení, zaujetí a dovednost současné a velmi mladé souborové generace. Jejich koncertní vystoupení bylo navíc naplněno nápaditostí a proměnlivostí jednotlivých obrazů, jejich neotřelou skladbou i vnitřní výstavbou, a především nápady a schopností vše v početném kolektivu souboru "Danaj" připravit, secvičit a velmi zdařile na scéně uskutečnit.
Za vším hledej člověka. Tím, který scénář programu téměř po celý rok formoval a choreograficky modeloval jednotlivá čísla, tím, který připravil slavnostní koncert a vedl režii, byl zkušený organizátor, tanečník a choreograf Jiří Tománek. Věřím, že mu velmi pomáhali vedoucí souboru Zbyněk Kristoň i primáš "Cimbálové muziky Strážničan" Vítězslav Pálenský spolu s celým tvůrčím týmem.
Slavnostní pořad se jmenoval "Ševcovský vandr". Byl vystavěn jako jednolitý obraz venkovského života s radostmi i strastmi mládí. V prologu, v jehož první polovině účinkující vtáhli diváky do prostředí ruchů a hlasů jarmarečních vyvolávání prodejců a smlouvajících kupujících, se divákům představili hlavní účinkující v krátkém sólovém tanci vtipně umocněném stínohrou druhé tančící dvojice na projekci plátna. Další čtyři části pořadu uměleckými prostředky "sledovaly" čtyři roční období a jejich lidové zvyky. Oddíl "Zima" byl otevřen adventními zvyky a vánočním koledováním, aby jej zakončily veselé fašanky z Uherskobrodska. Následující část "Jaro" zavedla ševce vandrovníka do prostředí Kopanic, kde se poprvé setkal se symbolem smrti, provázející všechny živé na jejich životní pouti. "Léto" přineslo dožínky z Bílovska a "Podzim" nejprve tance a zvyky regrutů z Kyjovska, gradované "druhým" setkáním ševce se Smrtí. Tuto část a tím celý pořad zakončila slavnost strážnické svatby se svatebními tanci a sóly.
Slavnostní premiéra pořadu se souboru "Danaj" vydařila. Program měl výraznou výtvarnou linii umocněnou častými krojovými proměnami účinkujících (Strážnicko, Kopanice, Uherskobrodsko, Uherskohradišťsko, Kyjovsko a opět Strážnicko), pevnou režijní linku vyjádřenou základním motivem vandrujícího ševce provázeného všudypřítomnou Smrtí, bezchybný a strhující hudební doprovod s řadou výrazných sólových vokálních i hudeckých výstupů muzikantů, neutuchající náladu tryskající ze všech aktérů jednotlivých oddílů a převelice spokojené diváctvo.
Slavnostní a velmi přátelskou náladu pak umocnily gratulace vedoucím a členům souboru "Danaj",
které téměř nebraly konce nejen na scéně po skončení pořadu, ale také při následném společenském setkání účinkujících a hostů ve vedlejším přísálí strážnického Kulturního domu.
Blahopřeji souboru "Danaj" nejen k jubileu 45 let, ale především k současnému uměleckému projevu
souborového kolektivu, jenž má před sebou jistě bohatou a dlouhou tvůrčí i prezentační budoucnost
na domácích i zahraničních pódiích. Opravdu ze srdce ji všem členům souboru i muziky přeji.
Ševcovský vandr. Program k 45. výročí založení souboru Danaj. Scénář a režie: J. Tománek. Spolupráce:
Z. Kristoň. Organizační zajištění: Z. Vaverková. Výtvarná spolupráce: P. Kuchařová. Choreografie:
J.Tománek,V.Holubováa kol. Hudební úpravy: V. Pálenský a T. Pánek. Dům kultury Strážničan,
sobota 23. října 2004, 15.30 a 19.30 hodin.

František Synek

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 18.01.2005 v 08:51 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA