PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Čertovinky

Jen málokdo má život jako pohádku, a snad právě proto si "Ondráš" k oslavám 50. výročí svého založení dovolil nastudovat lidové taneční divadlo na motivy pohádkového příběhu "Čert a Káča".
"Čertovinky" však nejsou pouhým přepisem pohádky. Kdo čeká notoricky známý příběh, bude snad mile překvapen. Nebyl by to přeci "Ondráš", kdyby nevyužil možnosti inovací. "Čertovinky" se snaží jít jednoduše dál. Nenásilně přiblížit folklorní motivy i divákům orientovaným jiným uměleckým směrem.
Měl jsem tu možnost stát se na "krátkou" chvíli jedním z dvojice pohádkových čertovských rarášků, vykutálených umazanců, či chcete-li rohatých zlomyslníků, kteří sledují život z pro lidi "neviditelného prostoru", a pečlivě zapisují člověčí poklesky do velké knihy hříchů... tu a tam něco přičarují nebo odčarují... a občas i nožku někomu nezbedně nastaví.
Měl jsem i tu možnost vidět jednotlivé pohádkové postavy malinko jinak, civilněji. Každý z nich dal té své originální duši, život a srdce. Kolem se míhali pyšná Káča, urostlý čert, příjemný hostinský, pomlouvačné klebetnice, smutný ovčák, fešák Lucifer, milé ovečky, poťouchlí čertíci a mnohé další bytosti. Propojením jejich vzájemných osudů se pak pod režijním dohledem Martina Packa skutečně odehrával příběh. Pohádka nabitá energií, plná tance, zpěvu, výtečné muziky, humoru i čertovinek. Divák při pohledu na scénu mnohdy ani nestačil postřehnout vše, co se před ním odehrává. Jako v životě, chvíli nedáváš pozor a je to nenávratně pryč, už to nevrátíš.
U "Čertovinek" však tohle neplatí. Je to přeci pohádka a na tu se dá dívat znova a znova. Kdo ji ještě neviděl, musí rozhodně přijít. A kdo ji už viděl, měl by pro jistotu přijít ještě jednou. Co když mu uteklo něco podstatného? Třeba nějaká ta čertovinka.

David Pavlíček

Zveřejněno 10.01.2005 v 09:50 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA