PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vánoční koledování Javorníku (12.12.2004)

časopis Folklor č.2/2005
Pod názvem Ten vánoční čas uspořádal v neděli 12. prosince soubor "Javorník" tradiční vánoční koncert. Loni měl poněkud smutnější podtext, protože na něm chyběla dlouholetá vedoucí souboru Olga Tesauerová, se kterou jsme se v listopadu rozloučili. Přes půl století byla duší souboru, kterému věnovala celý svůj život. Její choreografie v repertoáru Javorníku zůstávají a objevily se i ve vánočním pořadu. Nechyběla ani jedna z nejpůsobivějších - píseň Byla cesta, kdy dívky procházejí setmělou scénou s hořícími svíčkami v rukou.
Hlavním aktérem pořadu byl jako vždy ženský sbor, ale příležitost k prezentaci dostala i mužská část souboru - ve smíšeném sboru, dvou tanečních číslech a v tradiční vánoční hře Fedoři. Na programu se podílel i dětský soubor "Javorníček" třemi sborovými čísly (ve dvou i s doprovodem vlastní dětské muziky) a v úvodu druhé části tříkrálovou hrou z Brněnska. Původně ohlášený host - zpěvák Dušan Holý - se bohužel pro nemoc omluvil, ale písně, které měl zpívat přednesl (také velmi pěkně) Luděk Běťák. Ten se také několikrát představil jako hostující primáš muziky a vystoupil i se svou rodinou kapelou.
Muzika souboru přispěla několika samostatnými čísly, mj. zajímavou skladbou Miloše Štědroně Intrada a Píšťalkovou koledou Mirko Otáhala, při které se muzikanti proměnili ve skupinu pištců. Po loňské absenci opět večerem provázel herec Ladislav Lakomý. Hezký pořad uzavřelo jako obvykle společné zpívání známých koled v podání všech účinkujících, ke kterým se připojilo i publikum.

Pavel Šafařík

Zveřejněno 02.04.2005 v 13:26 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA