PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vánoce v Praze

časopis Folklor č.2/2005
Jako každý rok, vracíme pohled k vánočním pořadům v době, kdy málem kvetou fialky. Nedá se nic dělat. Proběhlo několik akcí, které stojí za zmínku, ač na jaře už jen letmou.
Hned zpočátku prosince Divadlo U hasičů hostilo s podporou Ministerstva kultury vánoční pořad z Čech, Moravy a Slezska pod názvem "Ej, všecko stvoření". Angažovaly se v něm soubory "Baldrián" Pardubice, "Grunik" Ostravice, "Prácheňský soubor písní a tanců" Strakonice a "Rosénka" Praha. Dramaturgie si zvolila dobrodružnou cestu naší vlastí i rozdílnostmi repertoáru. Zhostila se jí se ctí - ukázala, že Michna z Otradovic a karpatské "surovo drevo" se velmi dobře spolu snesou.
O čtrnáct dní později koncert souboru "Jaro" v Městské knihovně zapůsobil vyspělostí provedení a skokem v režii celkem známého a po léta obnovovaného vánočního repertoáru. Vznikl výborně komponovaný, plynulý koncert, střídající složky přirozeného podání s podáním vyspělým scénickým. Blahopřeji muzice, která doznala značné zvýšení úrovně, korespondující s pestrým repertoárem.
Dále nelze pominout zážitek z "Vánoční výstavy" v budově České spořitelny v Rytířské ulici. Čarovné, poetické, pro mladší vzdálené a starším tolik blízké prostředí s hrnci, větvemi, pochoutkami, zdobnými maličkostmi a vůněmi, které smiřují s mrazivým venkovním světem, zahřálo docela nízké i doprovázející vyšší ročníky návštěvníků ochutnáním zimních dobrot, připravených na starých pánvích, spokojeně sloužících na plátovém sporáku.
Vánoční koncerty uzavírala návštěva brněnského souboru "Ondráš" v kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech s hostujícím předním dětským pěveckým sborem ZUŠ Kantiléna Brno.
V pořadech televize dominovaly dva, spojené se jménem skladatele, folkloristy a vzácného člověka Jiřího Pavlici. Jeden byl skrytý v pravidelném cyklu "Cesty víry", druhý zazněl jako premiéra "Oratoria" na Nový rok. V obou případech šlo o hluboký, niterný zážitek vpravdě vánoční, svázaný radostí ze slunovratu i zimním křesťanským usebráním. Věřím, že mnozí z nás, věřící i nevěřící, jej společně přijali jako vrchol svátků, memento lidskosti a osudů.

Barbora Čumpelíková

DALŠÍ INFORMACE: Praha
Zveřejněno 02.04.2005 v 13:44 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA