PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

CD Z obou stran Radhoště

časopis Folklor č.2/2005
Šťastný nápad opěvovat starobylou tajemnou horu. Hudební nosič je pomyslně prostoupen voňavými lesy této památné hory, jejími šumivými bystrými
potůčky, stráně svítí bělavými barvami oveček i baranů. Majestátnost hory ti svojí mohutností až dech bere.
Projekt by byl asi ještě záslužnější, kdyby z každé strany Radhoště, nejen z té frenštátské, ale i rožnovské, zahrálo na tomto nevšedním CD po jedné kapele, a bylo tak umocněno vzpomínání na dávná setkání a slavnosti obyvatel z pod Radhoště. Ale ono se to lehce napíše, hůř však realizuje. Takže to berte jen jako malé postesknutí. Toto mé dodatečné tajné přání přece jen bylo trochu splněno, protože sólisté byli skutečně ze všech stran krásného Radhoště, tj. z Frenštátu, Rožnova, Hutiska, Zubří atd. Když si už stýskám, uvítal bych zařazení zpěvů a zvyků o letních slunovratech, nejen ve vzpomínkách v doprovodném textu velmi zajímavé brožury, kde je hovořeno také o minulých setkáváních mladých i starších z Trojanovic, Rožnova, Frenštátu a dokonce i z Kozlovic.
Co tam však nechybí, jsou skvostné písně Ludmily Vaškové (zejména nevšední Ach, Bože, Bože...) či Evy Porubové (Horno mi je, horno...) nebo krásné halekání kravarek Moniky Kovářové a Michaely Bařinové, mužné zpívání Radomíra Golase, který řadu písní vybral, výborně hudebně zpracoval a v krásné mluvě nazpíval. Ten je zřejmě autorem nosného námětu tohoto půvabného CD. K němu se s elánem mu vlastním připojil Pavel Ptáček. V ničem se nedal zahanbit výborný mužský sbor "Javořiny". Cimbálovou muziku dobře nastudovala primáška Drahomíra Klimková, zároveň citlivá upravovatelka zajímavých písní. Velmi zaujaly výtečné píšťaly (dvojitá a šestidírková i koncovka Mariana Friedla), i krásně ladící gajdy Vlastimila Bjačka. Dobří byli i další houslisté, J. Fejfar, E. Kudrnová i J. Vašek, vkusný byl i klarinet J. Štochela i zobcová flétna T. Trnky a jemný cimbál E. Gazdíkové. Muziku tvrdili kontráši a basisté M. Vašek, Z. Konrád i M. Leščinský.
Jako vždy se album vyznačuje výtečnou režií a odbornou spoluprací Jana Rokyty s mistrem zvuku Ivo Roubalem. Mastering zajistil Radek Roubal STYLTON. Působivé fotografie a úprava obalu jsou dílem agentury MIGER (Vl.Bjaček).
GOLAS Radomír
Nutno říci, že toto album oslavuje lid ze všech stran Radhoště a potěší i nás všechny.

Jaroslav Jurášek

DALŠÍ INFORMACE: GOLAS Radomír
Zveřejněno 02.04.2005 v 14:22 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA