PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

FOS, časopis Folklor

Redakce časopisu Folklor o publikaci Lidový kroj na Vsetínsku

Folklor č.2/2005
Druhou publikaci, která mne velmi zaujala, vydalo Muzeum regionu Valašsko ve Vsetíně. Její autorka, Eva Urbachová (právě loni se dožívající významného životního jubilea 80 let), v ní shromáždila své celoživotní poznatky a zkušenosti ze studia a dokumentace lidového oděvu na Valašsku. I tato publikace, která obsahuje desítky fotografií a řadu ilustračních kreseb, byla vydána na kvalitním křídovém papíru neobvyklého formátu (22x21 cm). Dle zvyku dokumentace krojů i dle zažitých pracovních muzejních archivačních postupů autorka účelně a smysluplně člení publikaci od základního uvedení do členění oblasti Valašska dle J. Klvani na pět krojových oblastí, přes přehledný a pro potřeby základní orientace v problematice dostatečný soupis archivních a ikonografických materiálů, k popisu domácích materiálů, z nichž byl tradiční lidový oděv na Valašsku v minulosti vyráběn. Základ tvořily rostliny len a konopí, jejichž zpracováním byl získáván materiál na tkalcovskou výrobu hrubšího i jemnějšího plátna, nití i provazů, a živočišné produkty - ovčí vlna a kůže, jež byly základem pro výrobu vlny, suken a podomácky vyčiněné kůže. Podstatnou část publikace, která má celkem 85 stran, tvoří popisy, kresby a fotografie jednotlivých součástek mužského a ženského tradičního lidového oděvu. Stranou zájmu autorky nezůstává ani oděv dětí, kroje obřadní - svatební nebo otázka vyšívání, praní, žehlení a nošení krojových součástek. V samostatných oddílech se zabývá nejen otázkou zániku kroje z tradičních materiálů, ale také krojem orságovským na Novém Hrozenkově či obnovou lidových krojů po roce 1945. Samozřejmý je závěr i jazykové resumé v německém a anglickém jazyce. Vhodné je též představení autorky (napsala H. Jabůrková) a kolegiální a kamarádská zdravice místopředsedkyně České národopisné společnosti J. Veselské k životnímu jubileu autorky.
Publikace "Lidový kroj na Vsetínsku" (grafická úprava B.Dadák, 2. rozšířené vydání, tisk: TG TISK s.r.o. Lanškroun, 2004) vychází, jak uvádí autorka E. Urbachová: ...z katalogu výstavy valašských krojů z roku 1980, a je určena nejen souborům valašských písní a tanců v regionu i mimo území Valašska, ale také všem, kteří dovedou ocenit kulturní a estetickou hodnotu lidových krojů, vytvořených minulými generacemi prostých obyvatel.
DALŠÍ INFORMACE: Lidový kroj na Vsetínsku
Zveřejněno 02.04.2005 v 14:54 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA