PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Proč české regiony nevyužívají soubory k reprezentaci?

Zpráva z brněnského veletrhu cestovního ruchu
Stejně jako v minulých letech ani letos nechyběl folklor v doprovodném programu turistického veletrhu Regiontour. Byl zastoupen v podstatě stejně jako vloni a opět zde byly skoro výhradně soubory z Moravy - až na jedinou (původně neplánovanou) výjimku. Je s podivem, že české regiony nevyužívají folklorní soubory ke své reprezentaci!
Sobotní program zahájil soubor "Radovan" z Napajedel za doprovodu cimbálové muziky "Linda", známé spíše orientací na oblast Luhačovického Zálesí. Soubor se představil tanci z Bílovska, Hlucka a Kopanic (byly to především sedlcké), svá samotná čísla měla i muzika. Valašský soubor "Sedmikvítek" uvedl na scénu nejprve malé děti, které však bez doprovodu muziky a nazvučení scény, byly značně znevýhodněny - nejen mluvené slovo, ale i zpěv nebyly téměř slyšet. Starší děti a dospívající mládež už měly doprovod v pásmu "Vdávalo se motovidlo" i v pásmu řemeslnických a figurálních tanců.I zde však byl zvuk místy nepostačující k překonání různých rušivých zvuků a šumu, podepsal se na tom i poněkud nesmělý projev primášky. Naopak, zcela ovládl prostor kunovický "Handrlák" v tancích z Hradišťska - byly to opět sedlcké a mužská taneční hra Juháská.
V nedělním programu jako první vystoupil stálý host této akce vyškovský dětský soubor "Klebetníček". Ten byl již dobře nazvučený - na základě požadavku vedoucí M. Pachtové, která pořad svým krásným nářečím uváděla. Malé děti se představily v pásmu Jahodáři, společně s většími si zatančily s vlastním zpěvem. Vyškovská "Trnka" začala pásmo hanáckých tanců ve vážnějším rytmu cófavé (Nad Lobodicama), ale pak přešla do svižnějšího tempa.
"Brněnský Valášek", který reprezentovaly starší věkové skupiny, uvedl nejprve starodávný v působivé choreografii,chlapci se předvedli v tanci Kolkovy, následovaly řemeslnické a figurální tance a v závěrečném Metlovém střídavě využívali metly chlapci i děvčata. Svoje samostatná hudební i pěvecká čísla měla i muzika, v níž polovinu členů tvořily dívky - dvě z nich vystupovaly i jako pěvecké duo. Mimo plánovaný program byla odpoledne pozvána na hlavní scénu muzika souboru "Libín" z Prachatic, která jinak během dne hrála u stánku Jihočeského kraje. Uvedla pořad veselých písniček, z nichž některé sólista označil za "necenzurované". Program ukončil brněnský soubor "Slováček". Nejprve předvedl tanečně zpracovanou píseň Vrť sa, dívča, následovala kyjovská skočná, dívčí tanec ze Strání, malé děti se předvedly v tanečních hrách, chlapci ukázali své schopnosti v tanci Pod šable a pořad ukončila svižná straňanská. V muzice souboru zcela převažovaly dívky (v poměru 4:1), jedna dokonce hrála i na basu.
Jako vloni i letos měl své místo folklor i u stánků některých regionů. Kromě již zmíněné kapely "Libín" vystupoval u stánku Jihomoravského kraje mužský sbor, jehož sice kvalitní, ale dosti hlasitý pěvecký projev občas dosti rušil některá méně průrazná vystoupení na hlavním pódiu. Na něm se opět objevil folklor i v netradiční podobě: stejně jako v loňském roce zde vystupovala vyškovská skupina "Koňaboj", která uvedla písně ze Slovácka, Slovenska i Zakarpatské Rusi v působivých a přesvědčivých folkrockových úpravách.

Pavel Šafařík

DALŠÍ INFORMACE: Brno
Zveřejněno 03.04.2005 v 09:52 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA