PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zemřela Zdena Kyselá, slova vzpomínek od L. Vrchovského

časopis Folklor č.2/2005
Ve věku osmdesáti šesti let zemřela v sobotu 18. prosince taneční pedagožka, choreografka, folkloristka a zakladatelka ostravského souboru "Hlubina", paní Zdena Kyselá.
Narodila se 20. srpna 1918 v Ostravě. Po studiích v Praze se po II. světové válce vrátila do rodného města, kde začala vyučovat tanec na tehdejší státní, dnes Janáčkově konzervatoři. Mezi jejími žáky a žačkami byly přední osobnosti tanečního života. Na sklonku 40. let minulého století se Zdena Kyselá rozhodla založit vlastní soubor "Hlubina". Spolu s manželem Milanem Kyselým se podílela na programech pro "Ondrášovské slavnosti", "Rožnovské slavnosti", "Slezské dny" v Dolní Lomné i pro "Mezinárodní folklorní festival" ve Strážnici.
Spolupracovala s mnoha předními folkloristy, mezi její blízké přítelkyně patřila také již zesnulá Věra Šejvlová, umělecká vedoucí souboru "Grunik" z Ostravice, mnoho přátel získala v Třinci při spolupráci se souborem "Javorový". Jako umělecká vedoucí "Hlubiny" se až do konce života podílela na podobě choreografií.
Zdenička, jak jí říkali její nejbližší přátelé, nikdy neztratila svůj laskavý a zároveň přísný pohled na úroveň lidového tance. Její kongeniální choreografie"Lašských tanců"Leoše Janáčka, to je rodinné stříbro repertoáru "Hlubiny" a bez nadsázky lze říci, že právě tato choreografie se stala ryzím pokladem našeho lidového tanečního umění.
Zdenička si vždycky našla čas pro vřelý lidský rozhovor se všemi, kteří procházeli dětskou "Hlubinkou", vedenou její dcerou Kateřinou Macečkovou, i s těmi, kteří již postoupili do řad dospělých tanečníků či odešli v pokročilejším tanečním věku do ústraní, nebo přešli do jiných souborů. Vždy, když se tato vzácná žena objevila na veřejnosti (v posledních několika letech to již bývalo jen velice zřídka), vytvořila se dlouhá fronta všech, kteří chtěli svoji paní profesorku alespoň několika slovy pozdravit. Také díky Zdeně Kyselé má Ostrava i svůj festival "Folklor bez hranic".
Všem příznivcům lidové kultury Lašska a Slezska a vůbec všem, kteří se v České republice věnují zachování a rozvoji národních tradic v oblasti folkloru, bude Zdena Kyselá hodně a hodně chybět.

Ladislav Vrchovský
vyšlo též v Moravskoslezském deníku, 21. 12. 2004

DALŠÍ INFORMACE: Hlubina, folklorní soubor
Zveřejněno 04.04.2005 v 10:18 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA