PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

ZLATÝM ZPĚVÁČKEM JE LIBOR MACHÁČEK ZE ŽELETIC

XI. CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDKA ZPĚVÁČCI 2005, Velké Losiny, 14. - 15. května 2005, Tisková zpráva
Ve dnech 14. - 15. května 2005 se v Lázních Velké Losiny uskutečnil XI. ročník Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní ZPĚVÁČCI - VELKÉ LOSINY 2005 jako součást Dnů tradiční kultury, společné akce organizací tradiční kultury v České republice, Slovenské republice, Maďarsku a Polsku v rámci Svátku folkloru 2005. Tento ročník soutěže byl věnován památce Jaroslava Juráška (1925 - 2005), dlouholetého předsedy soutěžní poroty.
Soutěže se zúčastnilo 56 postupujících z regionálních kol soutěže za doprovodu tří lidových muzik. Spolu s nimi vystoupili ne jevišti ve Velkých Losinách také finalisté obdobné soutěže Slávik Slovenska a děti z Bulharska, Rakouska a Ruska.
Zpěváčci
Hlavními spolupořadateli soutěže byli: Folklorní sdružení ČR, Obec Velké Losiny, Lázně Velké Losiny, Olomoucký kraj, Český rozhlas Ostrava, Ruční papírna Velké Losiny, Hotel Dlouhé stráně a Folklorní soubor Markovice Postřelmov.
Soutěž se konala s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva kultury, Nadačního fondu Most naděje, Nadace Duhová energie a Mezinárodního Visegrádského fondu.
Záštitu nad soutěží převzali: senátor Adolf Jílek, Ivan Kosatík, hejtman Olomouckého kraje a Peter Dvorský.
Mediálními partnery soutěže byli: Český rozhlas, Rádio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura, mediální spolupráce: Haló noviny.
Soutěž dále podpořili: CAC Leasing, a.s. Praha, OSA - Ochranný svaz autorský, AŽD Praha, s.r.o., Pars Nova, a.s., PPF - majetková, a.s., KPM Consult, a.s., Energotis, Stavrel Hanušovice, Nadace Duhová energie, Národní památkový ústav Olomouc, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Sdružení Tradice ČR, firma Vemori, Hotel Praděd Velké Losiny, TG Tisk Lanškroun a další.
Zpěváčci
Jan Rokyta
Již sobotní semifinálový koncert, ze kterého postupovalo do nedělního finále jen sedm soutěžících, naznačil, že práce poroty, jejímž předsedou byl zvolen Jan Rokyta, nebude jednoduchá. Až na výjimky byly výkony účastníků velice kvalitní a potvrdily, že úroveň dětského lidového zpěvu jde rok od roku nahoru. Poděkování za tyto výsledky patří samozřejmě především dětem, ale také jejich rodičům, pedagogům, vedoucím folklorních souborů i pořadatelům základních a regionálních kol soutěže. Samotná účast ve Velkých Losinách je pro děti, vybrané z několika tisícovek přihlášených, vysokým oceněním a některé z nich se na ni celoročně připravují. Celostátní soutěž přitahuje soutěžící, jejich rodiče a sourozence také zajímavým doprovodným programem, ve kterém nechybí návštěvy národní kulturní památky Zámku a Ruční papírny ve Velkých Losinách, možnost koupání v bazénu Lázní Velké Losiny a tradiční pohádkový les v podání folklorního souboru Markovice Postřelmov. Když na úvod zábavného soutěžního večera v Hotelu Dlouhé stráně v Koutech nad Desnou vyhlásil předseda poroty jména postupujících, v mnoha očích se zaleskly slzy. Slzy štěstí, ale také slzy zklamání u těch, kterým semifinále nevyšlo.
Zpěváčci
výhlášení
Nedělní finálový koncert nazval Peter Dvorský koncertem vítězů. Vysoká vyrovnanost vystoupení, promyšlený výběr repertoáru, krása krojů a suverénní přednes vyzývaly přeplněný sál Lázní Velké Losiny k častým bouřlivým ovacím i potleskům v průběhu vystoupení. Čtyřhodinový maratón soutěžících zpestřila v průběhu porad poroty vystoupení zahraničních hostů. Velmi dobrá byla děvčata ze Slovenska. Svým bezchybným a suverénním vystoupením si však ovace vysloužila zejména Táňa Frolová z Ruska. Publikum uvítalo také vystoupení Tomáše Beníčka, Kláry Blažkové, Jany Otáhalové a Pavly Sýkorové, kteří stáli na stupních vítězů v minulých letech.
Výsledky soutěže jsou zajímavé z několika pohledů. Zatímco před několika lety byl problém vtěsnat na stupně vítězů alespoň jednoho chlapce, letos je mezi oceněnými na 1. až 3. místě pouze jediná (i když perfektní) dívka. Potvrdila se zkušenost, že postupující semifinalisté nejsou v závěrečných "bojích" bez šance, ale právě naopak: ze sedmičky postupujících se v první desítce umístili hned tři z nich. Je potěšující, že se postupně vyrovnávají také výsledky dětí z různých regionů. Dříve suverénně kralujícímu Slovácku, které se na předních místech prosadilo i letos, začínají více šlapat na paty také soutěžící z Hané, Valašska a dokonce i Severních a Jižních Čech. Zbývá snad doplnit, že nový král soutěže Libor Macháček si získal porotu i publikum nejen výborným zpěvem, ale také suverénní hrou na housle.
Zpěváčci
Zpěváčci
Tomáš Beníček - Zpěváček 2004 a Libor Macháček - Zpěváček 2005
Soutěž zpěváčků pro letošní rok skončila. Neznamená to ale, že o nich letos už neuslyšíme. Péčí Českého rozhlasu jsou vystoupení zaznamenávána a vydávána Radioservisem a firmou Vemori v podobě CD nebo DVD nosičů. Pro pořad Babylon natáčela část vystoupení a rozhovory ČT Ostrava. Vybraní účastníci jsou zváni na finále soutěže Slávik Slovenska (letos koncem června v Trenčianských Teplicích), na Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem do Luhačovic (v příštím roce), na společné koncerty Zpěváček - Slávik, které se pod patronací Petra Dvorského konají střídavě v Praze a v Bratislavě (letos 8. - 9.10. Bratislava), na koncert, pořádaný Nadačním fondem Most naděje v Obecním domě v Praze. Velký úspěch mělo vystoupení zpěváčků také na loňských Cyrilo-metodějských slavnostech na Velehradě a je možné, že budou pořadateli pozváni i letos .
Celostátní soutěž zpěváčků se na takového úrovni může konat díky zapojení celé řady nadšených a obětavých příznivců a spolupořadatelů, ale také díky přízni sponzorů. I jim patří velké poděkování. Folklorní sdružení si vysoce váží finančního daru, který na soutěži předal předsedovi sdružení prezident Nadačního fondu Most naděje Antonín Koláček.
Pořadatelé soutěže byli velice potěšeni návštěvou mnoha významných čestných hostů: místopředsedy Senátu Parlamentu ČR Petra Smutného, poslanců Parlamentu ČR Josefa Smýkala a Petra Krilla, senátora Parlamentu ČR Adolfa Jílka, generálního konzula Slovenské republiky v Brně Ivana Nejeschleby, rady Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR Petra Zlateva, viceprezidenta Rakouského krojového svazu Josefa Morda, náměstka ministryně školství ČR Jaroslava Müllnera, náměstka ministra vnitra ČR Miroslava Štěpána, představitelů mediálních partnerů Václava Kasíka (GŘ Českého rozhlasu), Igora Horvátha (ČRo Ostrava), předsedy rady ČT Jiřího Mrzeny, ředitele Ilji Racka (ČT Ostrava), ředitele Slávka Hrzala (Dětská tisková agentura), dále viceprezidenta Sdružení Tradice ČR Rostislava Hlosty, 1. náměstka hejtmana Olomouckého kraje Pavla Horáka, Josefa Kani za MZV ČR, Ivany Vozkové za MK ČR, ředitele Lesů Tomáše Bati Miroslava Hovořáka, prezidenta nadačního fondu Most naděje Antonína Koláčka, ředitele TG Tisk Lanškroun Jiřího Sloupenského. Přes nabitý časový program nevynechal návštěvu soutěže její významný patron Peter Dvorský, poprvé soutěž navštívil také zpěvák Stanislav Hložek. Mezi hosty byli představitelé měst a obcí z celé ČR.
Významnými hosty byli také představitelé sponzorů, předsedové regionálních folklorních sdružení a ředitelé některých folklorních slavností a festivalů FoS ČR. O všechny milé hosty pečovali starosta Velkých Losin Miroslav Kopřiva, jeho zástupkyně Ivana Blažková, ředitelka Lázní Velké Losiny Alena Ďurišová, Hotel Praděd Velké Losiny, Hotel Dlouhé stráně Kouty nad Desnou, představitelé Folklorního sdružení ČR, předseda Zdeněk Pšenica, 1 místopředseda Ladislav Michálek, místopředseda František Synek, ředitel kanceláře FoS ČR v Brně Milan Zelinka a další jejich spolupracovníci.

Zpracoval: Jiří Pokorný, 16.5. 2005

.
Výsledky ZPĚVÁČCI 2005
1. místo - Zlatý zpěváček 2005
Libor Macháček, Želetice

2. místa - Stříbrní zpěváčci 2005
Roman Hoza, Hulín
Dominika Hromková, Dolní Bojanovice

3. místo - Bronzoví zpěváčci 2005
Jan Ullman, Jablonec n.Nisou
Marek Čáp, Jihlava

další ocenění v první desítce:
Eva Dvořáková, Kovářov
Lenka Hradilová, Vsetín
Tereza Kučná, Vsetín
Kateřina Rusnoková, Třinec
Pavel Slivka, Němčice nad Hanou


Putovní cena J. Juráška - Jarmila Ševčíková, Opava

Cena ředitelky lázní - Radim Vojtek, Boršice u Blatnice

Cena Petra Dvorského - Roman Hoza, Hulín

Cena starosty Velkých Losin - Dagmar Křížová, Frýdlant nad Ostravicí
Zpěváčci
Peter Dvorský, Libor Macháček a Zdeněk Pšenica
Následujících několik článků pro Vás napsala Dětská tisková agentura, Rádio Domino
Dobrý den,
V malých (ale našich) novinách (www.dta.zde.cz) během soutěže Zpěváček 2005 vyšly níže uvedené články.
PaedDr. Slávek Hrzal
Dětská tisková agentura, Rádio Domino, 603 426 422
Následuje nabídka pro zájemce o VIDEOZÁZNAM Zpěváček 2005 z Velkých Losin od pana Michala Opletala, studio Vemori
Jihočeské folklorní sdružení
Zpěváčci 2005, Eva Dvořáková přebírá ocenění od mistra Petra Dvorského
Text z časopisu Folklor č.3/2005
Zpěváčci 2005

Folklorní sdružení České republiky uspořádá také letos 14.-15. května v parku Univerzální správy majetku a. s. Lázně Velké Losiny XI. ročník Celostátní přehlídky dětských interpretů lidových písní Zpěváčci 2005.
Původní celostátní přehlídka se stala v roce 1999 soutěží dětí ve věku 10-15 let, které zpívají české, moravské a slezské lidové písně. Účastníci postupují do Velkých Losin z řady školních, oblastních a především regionálních soutěžních kol. Tato regionální předkola se uskutečnila na Horácku, Brněnsku, Hané, Valašsku, Slovácku, Lašsku a Slezsku, v západních, jižních, severovýchodních a středních Čechách. Kromě toho se uskutečnilo ještě 13 oblastních přehlídek především v regionech Slovácko, Valašsko, Haná. Každý rok se tak soutěžního cyklu účastní více než 2 500 dětí různého věku, z nichž nejlepších 50 příslušného věku 10-15 let postoupí do Velkých Losin. Tam je i letos budou doprovázet tři kapely - cimbálové muziky Cifra a Vojtek a česká lidová hudba.
Celostátní přehlídku Zpěváčci pořádá v rámci vyhlášeného Svátku folkloru Folklorní sdružení České republiky ve spolupráci s Obcí Velké Losiny a Univerzální správou majetku a.s. Lázně Velké Losiny, za výrazné podpory Olomouckého kraje a desítek sponzorů. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Radio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky, Radio Domino a Česká tisková agentura. Záštitu nad připravovanou XI. celostátní přehlídkou Zpěváčci 2005 převzal Mistr Peter Dvorský, který je velkým obdivovatelem a přítelem dětských zpěváků lidových písní, a dále senátor Adolf Jílek a hejtman Olomouckého kraje. Přítomni budou také další hosté.
Letošní celostátní soutěž se jako v minulých letech uskuteční ve dvou soutěžních kolech. V sobotu budou soutěžit děti, které se v regionálních kolech umístily na třetích a dalších místech o sedm volných míst nedělního finále. Do toho přímo postupují děti umístěné v regionálních kolech na prvních a druhých místech. Soutěž bude hodnotit nejméně pětičlenná porota složená z odborníků na lidový zpěv. Jejím předsedou bohužel již nebude Mgr. Jaroslav Jurášek, který nás náhle v polovině března navždy opustil.
Také letos budou pozváni dětští zpěváci lidových písní ze Slovenska (vítězné děti z obdobné soutěže Slávik Slovenska) a zpěváčci z Polska, Rakouska, Ruska, Maďarska, Lotyšska a Bulharska.
Všechny obdivovatele dětského zpívání srdečně zveme k návštěvě tohoto dětského svátku, jehož součástí bude v sobotu podvečer také Pohádkový les. František Synek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 2 názory)

17.05.2005 v 15:25Klára Blažková

Rovněž bych se chtěla přidat ke gratulaci všem zúčastněným a vítězům, hlavně tedy vítězi Liboru Macháčkovi ale také Romanu Hozovi, který mě letos v Losinách svým hlasem opravdu překvapil - úžasný pokrok, což ocenil i Mistr Dvorský. Jen tak dál! Doufám, že těmto zpěváčkům bude dán prostor a bude o nich vidu i slechu.


17.05.2005 v 09:31Vili Dekan

Blahopřeji všem zúčastněným i oceněným a těším se na některou z následných akcí, kde je (alespoň některé z nich) budu moci uvidět na živo.

A všem přeju hodně úspěchů v jejich dalším prozpěvování - určitě jim i dalším lidem přinese radost.


DALŠÍ INFORMACE: Zpěváčci
Zveřejněno 16.05.2005 v 22:34 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Příští ročník celostátní soutěže ZPĚVÁČCI - VELKÉ LOSINY 2006
se uskuteční ve dnech 13. - 14. května 2006.
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA