PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zpěváčci z Valašska

Zpěváčci 2005 pohledem účastníků z Luhačovického Zálesí
O víkendu 14. a 15. května proběhl ve Velkých Losinách další ročník celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní ZPĚVÁČCI 2005. Přehlídka ve Velkých Losinách má neustále stoupající úroveň. Letos to svými výkony potvrdili především zpěváčci z českých regionů, které navíc doprovázela skvělá Česká muzika, výborně připravená a absolutně disciplinovaná skupina vynikajících pražských muzikantů. Ceny poroty si letos odnesli většinou chlapci. Zlatým zpěváčkem roku 2005 se stal Libor Macháček ze Želetic, region Hanácké Slovácko má důvod k oslavě. Cenu Mistra Petra Dvorského si odnesl Roman Hoza z Hulína a ředitelka lázní Velké Losiny Alena Ďurišová předala cenu Radimu Vojtkovi z Boršic u Blatnice, který svým sobotním výkonem vyvolal doslova salvu nadšení a nekončícího obdivného potlesku. Prestižní cenu Jaroslava Juráška si odnesla Jarmila Ševčíková za objevný repertoár.
Při závěrečném hodnocení citoval předseda poroty Jan Rokyta myšlenku Františka Bartoše, že dobrý zpěvák by měl být hlasu čistého, silného, jasného a pravdivého. Můžeme říct, že naprostá většina zpěváčků lidových písní na celostátní přehlídce v Losinách tyto podmínky splnila. Již samotná účast ve Velkých Losinách je pro všechny děti velkým úspěchem a dostatečným oceněním.
Největší klad soutěže zpěváků lidových písní je však v tom, že se zde děti vzájemně setkávají a poznávají, seznamují se s repertoárem jiných regionů, společně se baví při zpěvu a tanci, ale hlavně: podporují se a fandí si, navazují zde dlouholetá přátelství a stále se sem vracejí, i když už odrostly soutěžním kategoriím.
.
Celostátní soutěži předchází oblastní a regionální kola. Díky kvalitnímu výběru lektorských skupin se z těchto přehlídek se do finále dostávají jen ti nejlepší a nejpřipravenější. Zpěváčci ze Zlínska se letos 15. března sešli na ZUŠ Štefánikova, kde Libuše a Jiří Perůtkovi obětavě již po desáté zorganizovali jubilejní ročník zlínské "Trnečky". Zde se soutěžícím zpěváčkům dostává té výsady, že je při zpěvu doprovází geniální cimbalistka Zuzana Lapčíková. Již tato možnost je pro děti velkou odměnou za to, že se na přehlídku připravily.
Ze zlínského kola postupovali nejlepší zpěváčci do dvou regionálních kol, valašského a slováckého. Zjednodušeně se dá říci, že letos ve Zlíně v kategorii slováckých písní vedli kluci ze soboru Malá Vonica Zlín, kteří překvapili krásnými hlasy a chlapeckým projevem. Z dívek byly velmi úspěšné zpěvačky ze souboru Malé Zálesí Luhačovice, z nichž pět dostalo možnost zúčastnit se regionální přehlídky.
.
Regionální přehlídka dětských zpěváčků Valašska se uskutečnila ve Valašských Kloboukách v neděli 10. dubna. Kulturní dům Klobučan tvoří pro tyto přehlídky vhodné zázemí, organizačně vždy perfektně zajištěné Hanou Tarabusovou z národopisného souboru Klobučan. Zazpívala si zde čtyřicítka dětí, postupujících ze šesti oblastních kol (Frenštát, Rožnov, Bystřice, Vsetín, Zlín, Valašskokloboucko), které soutěžily ve třech kategoriích. Děti druhé kategorie letos poprvé doprovázela cimbálová muzika. Přestože členové kapely pod vedením Ladislava Tarabuse se zde sešli ze všech koutů Moravy a hráli v tomto složení poprvé, díky svým zkušenostem kvalitním hudebním úpravám byli zpěváčkům opravdovou oporou. Porota (ve složení Ludmila Bařinková, Anna Buroňová, Karel Máťa,, Ivana Prokopová, Břetislav Rokyta) měla obtížné rozhodování. Nakonec vybrala v první kategorii na první dvě příčky nadějné malé zpěvačky Anetu Juřičkovou ze ZŠ Tichá a Annu Slovákovou z Malého Zálesí.
Dětský folklorní soubor Malé Zálesí
Dívky z Luhačovického Zálesí ve Velkých Losinách 2005
Ve druhé kategorii zpěváků od deseti do patnácti let postoupilo za Valašsko do celostátního kola 8 dětí. Na prvním místě se umístily Eliška Jurková ze ZŠ Tichá a Lenka Hradilová ze souboru Malá Jasénka, na druhém místě Lenka Králová ze ZŠ Bystřice pod Hostýnem a Tereza Kučná ze souboru malá Jasénka, na třetím místě Aneta Ručková se souboru Soláňek a Michaela Doleželová ze ZŠ Mysločovice a na čtvrtém místě Magdaléna Petráková z Malého Zálesí Luhačovice a Tomáš Zbranek ze souboru Malá Jasénka. Náhradníkem byl Robert Nersesjan, také z Malé Jasénky. Všichni v Losinách výborně reprezentovali svůj region, zazpívali krásné, nepříliš známé valašské písničky s přesvědčivým výrazem a kultivovaností a rozhodně se mezi dalšími zpěváky neztratili. V nedělním finále byly Lenka Hradilová a Tereza Kučná zaslouženě oceněny mezi deseti nejlepšími zpěváčky roku 2005.

Blanka Petráková

Zveřejněno 17.05.2005 v 22:37 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA