PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Staré žerotínské zvyky a obyčeje

Recenze hanácké regionální literatury
V roce 2001 oslavili občané Žerotína 870 let od první písemné zmínky o jejich obci. V rámci výročních oslav vyšla zajímavá práce zdejšího rodáka Františka Hejnara (nar. 1936). Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně a katedru pedagogiky při VŠZ. Jeho publikace vyšla pouze ve 300 výtiscích a ke koupi je na Obecním úřadě v Žerotíně. Je třeba dodat, že autor je také ilustrátorem, což zvyšuje její kvalitu a potřebu.
František Hejnar zná rodný kraj i jeho tradice stejně dobře jako hanácký dialekt, který v knížce zaznívá při každé příležitosti. Pozorný čtenář může srovnávat jeho varianty v sousedství Žerotína i na Olomoucku. V popředí lidových zvyků a obyčejů je život v rodině a v okolních obcích. Setkáváme se s jadrným lidovým vyprávěním, škádlivkami a pověstmi, říkadly, popěvky i hanáckými písněmi.
Díky autorovi se dovíme zprávy o výrobě zvykoslovných předmětů a maškar, které se zde opakovaně objevovaly v rámci lidového roku. Donedávna byly v Žerotíně udržovány všechny hanácké zvyky a obyčeje. K podstatným změnám došlo až po druhé světové válce, ale i dnes se zde s některými můžete sejít. Například na Silvestra zde chodívají "omětačky", černě oděné ženy s bílým šátkem na hlavách. Třikrát zaklepají, než vejdou do stavení. Potom mlčky husí peroutkou ometají plotnu, aby na ni do Nového roku nezůstalo nic nedobrého. Taková bývala a zůstává naše Haná.

Helena Lisická

DALŠÍ INFORMACE: Žerotín
Zveřejněno 24.05.2005 v 22:37 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA