PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Pozdrav z Janáčkových Hukvald

pro časopis Folklor č.3/2005
Je sice anachronismem vzpomínat touto dobou na Vánoce, ale píši tento příspěvek stále ještě v době, kdy se zima usilovně drží a dává Plzni každé ráno pořádně zabrat.
Pohled na zasněženou krajinu mě tedy opravňuje k tomu, abych zavzpomínala na to, kdo mně letos připravil nejhezčí dárek. Přiznám se, že jsem ho přijala nejen se zdvořilým povděkem, ale přímo s radostí, neboť ke kraji, odkud byl zaslán, chovám úctu přímo posvátnou. Před dvaceti lety, tedy v době, kdy byl folklor na televizní obrazovce ještě pravidelným hostem, vyslovil malíř Jan Václav Sládek v pořadu "Vonička z domova" následující přesvědčení: "Věřím, že se v Janáčkově kraji bude zase víc zpívat, že lidé nebudou zapomínat na měkkou krásu řeči, která sama o sobě je zpěvem. A že s písní budou mít lidé zase k sobě blíž".
Soubory dnes působící v Janáčkově rodném kraji to vůbec nemají lehké. Je zde velká odpovědnost vůči Janáčkovu jménu, které zavazuje. Mnohému profesionálnímu či amatérskému hudebníkovi, znalému janáčkovských partitur, který sem z daleké ciziny rád zavítá, prolétne hlavou otázka: Zbylo zde něco z hudební mluvy, z níž tento originální skladatel čerpal? Je příjemné, můžeme-li odpovědět kladně a navíc, můžeme-li se ještě pochlubit. Tak například v nedaleké Kopřivnici a pochopitelně nejen tam... Ale když jsme tou Kopřivnicí již začali, tak si představte, že tam již tři roky působí při Základní umělecké škole Zdeňka Buriana cimbálová muzika. Hraje v sedmi muzikantech a dvou zpěvácích a její věkový průměr se pohybuje mezi jedenáctým a dvanáctým rokem. Jestli si je můžete někde poslechnout? Jistě. Na výchovných koncertech, na vernisážích, svůj křest si už odbyli v rozhlase i televizi. V listopadu 2004 dokonce hráli panu prezidentovi. Ale počkejte! Vždyť si je vlastně můžete hned poslechnout. Dostala jsem od nich o Vánocích dárek - takové malé CD. Natočili ho přímo v Českém rozhlase v Ostravě. Samozřejmě, že s těmi nejlepšími odborníky - Janem Rokytou coby režisérem a Lubošem Výrkem, zvukovým mistrem. A kdo že s nimi každý týden pracuje? No jejich pan učitel Vladan Jílek. Sám hraje na cimbál, ale s dospělými. "Mí hosté ze zámoří jsou sice perfekcionisté, leccos již slyšeli, Janáčka milují, sami ho hrají, podrobují ho analýze, ale tenhle kurážný zpěv a způsob hry se jim líbí. "Jen dál a nepřestat. A moc je do té Kópryvnyce pozdravujte!
Takže jste to Kristýnko, Gábinko, Martinko, Lucko, Diano, Davide, Petře, Dennisi a Vašku (doufám, že Vás tak doma volají) slyšeli! A co se mne týče, moc Vám za ty lašské a valašské koledy děkuji.

Marta Ulrychová

DALŠÍ INFORMACE: Hukvaldy
Zveřejněno 24.05.2005 v 23:05 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA