PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

V Kunovicích bude jezdit handrlák! [ Lidové tradice ]

Týden před kunovskými hody, v sobotu 18. září 2004, bude po městě opět jezdit handrlák - povoz se skupinou členů etnografické a historické komise rady města. Stejně jako před letošní Jízdou králů budou od kunovických občanů sbírat vše, pro mnohé už nepotřebné a staré, co by mohlo obohatit sbírky budovaného kunovského památníku v Památkovém domku. Budou se sbírat všechny krojové součástky, kuchyňské nebo drobné předměty domácké výroby, staré fotografie a úřední listiny.
Handrlák bude jezdit v sobotu, 18. září, a jeho cesta povede po ulici Lidická, Na Konci okolo knížecí (později Libosvárové) cihelny a kolem hřitova po ulici Obecní.

Handrláci byli v minulosti osobami pro Kunovice zcela charakteristickými. Putovali se svými ranci, krosnami, tragači, vozíky i povozy po celé Moravě a živili se vlastně něčím, co se dnes nazývá sběrem druhotných surovin, či recyklací materiálů. Vykupovali totiž od hospodyní staré hadry, které třídili podle druhů a prodávali k dalšímu zpracování do papíren, případně přádelen. Za zboží platili handrláci nitěmi, jehlami, náprstky, sponkami mořidlem na prádlo, mýdlem a dalšími drobnějšími potřebami pro hospodyně. Když bylo hadrů větší množství, platilo se hrnčinou, případně porcelánem - většinou hrnečky a talířky.
Dnešní handrláci posunuli ono "handrláctví" poněkud jiným směrem - snaží se zachránit němé svědky vlastní historie a lidové kultury. Jarní jízda handrláků ukázala, že to není marná snaha.
zdk (s použitím publikace handrláci z Kunovic)

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.mesto-kunovice.cz

Typ záznamu: Lidové tradice
AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 24.09.2004 v 14:15 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA